AK Parti İstanbul’da neden kaybetti? yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

AK Parti İstanbul’da neden kaybetti? 25 Haziran 2019, Salı

31 Mart seçimlerinde İstanbul’da 13 bin küsür farkla kaybeden AK Parti, 23 Haziran seçimlerinde  806 bin farkla adeta rakibi karşısında ezildi. Önceki seçime göre 57 kat fark atan İmamoğlu sanırım bir daha seçim olsa 1,5 milyon fark atardı.

Şimdi AK Parti nerede hata yaptığını sorguluyor. Bir kesim partili sorgularken, bir kesim de nerede hata yaptıklarını çok iyi biliyor. Kimi Erdoğan’ın politikalarına dem vururken, kimi ise seçimlerde aktif rol oynadığı iddia edilen Ali İhsan Yavuz’un başarısız olduğunu söylüyor.

Peki AK Parti İstanbul seçimlerinde nerede hata yaptı? Maddeler halinde değinelim…

1-AK Parti İstanbul’da yeni bir strateji, yeni bir söylem geliştiremedi. Hatta ve hatta İmamoğlu’nun ‘Her şey çok güzel olacak’ söylemine kendine çevirip ‘Daha güzel olacak, çok daha güzel olacak’ gibi tamamen kopya ile yola çıktı. Farklı bir söylem bulamayan parti, daha ilk firesini burada verdi.

2-Seçimi kesin kazanacak gözüyle bakan AK Parti vaatler konusunda çok eksik kaldı. Yeni bir vaat geliştiremediği gibi, İmamoğlu’nun vaatleri olan ucuz su (yüzde 40) ile öğrenciye ulaşım müjdesi olan 50 TL’lik İstanbulkart vaatlerinin üzerine kondu.

3-Binali Yıldırım gittiği ziyaretlerde sürekli öteleyici ve ayırıcı bir dil kullanırken, İmamoğlu ise bütünleştirici ve kardeşliği ön planda tutan söylemleri tercih etti. Bu süreçte Binali Yıldırım’ın “Hırsızlık yapıldı, oylar çalındı” gibi cümlelerini de unutmamak lazım. Elde bilgi, belge yada delil olmayan söylemlerin ne kadar geri teptiğini bu seçimlerde görmüş olduk.

4-İlk seçimi kaybetmiş Binali Yıldırımı ikinci kez meydanlara indirmek ise bile bile lades olmaktan öteye gitmedi.

5-23 Haziran öncesi bazı grupların oylarını alalım diye terörist başı ile yapılan görüşme, AK Parti ve MHP’nin her ne kadar iyi niyetli görüşme yapıldı diye günlerce lanse edilse de halkın gözünde ve kalbinde kesinlikle yer bulamamıştır. Kanımca seçim sonuçlarını etkileyen en önemli unsur da buydu.

6-İstanbul seçimlerinde AK Parti ve MHP’den büyük fire çıktı. Yukarda saydığımız 5 madde bile kaybetmeye yeterli oldu.

 

 

7-Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçime birkaç gün kala meydanlara inmesi de oyların seyrini değiştiremediği gibi Erdoğan’ın kullandığı üslup da halkın tercihini değiştirmedi. Zira, sert söylemlerin fazla ters teptiği seçim 23 Haziran seçimleri olmuştur.

8-Kim ne derse desin, ülkenin için bulunduğu ekonomik durum İstanbul seçimlerinde etkili olmuştur. Halk sandığa giderken az da olsa bu durumu göz önüne almıştır. Mutfak yangını 2019 yılında yüzde 40’u bulmuşken, insanlar bu duygularla seçime girmiştir. Kısacası herkes bu mesajı iyi okumak zorundadır.

9-Beka söylemi bir yere kadar etkili olmuştur. Terörist başı ile yapılan görüşme, Beka meselesinde AK Parti ve MHP’nin en kadar samimi olduğu konusunda gerçek bir test verilmiş, halk sandıkta bu konuda samimi olmayan iki partiye gerekli cevabı vermiştir. Yukarda bahsettiğim gibi MHP’den çok oy kaybı olmuş, bu oylar İmamoğlu’na gitmiştir. Aynı şekilde AK Parti’de de çok sayıda fire verilmiştir.

10-Suçlayıcı ifadeleri kullanan AK Parti bu seçimde büyük zarar görmüştür. Oy çaldı, hile yaptı, başka yerlerden oy devşirildi, birşeyler oldu ama anlamıyoruz, seçmen listelerinde usulsüzlük yapıldı gibi altyapısı olmayan söylemler bu seçimlerde hem karşılık görmedi, hem de oy kazandırmadı.

Yukardaki maddeleri arttırmak mümkün…AK Parti ve MHP söylemlerini değiştirmediği sürece kan kaybetmeye ve erimeye devam edecektir. Beka meselesine önem veriyoruz diyenler, seçimler öncesinde terörist başı ile yaptıkları temaslarla ne kadar samimi olduklarını ortaya çıkardılar.

Unutmayın, bu halk söylemlere baktığı kadar takibini de en iyi şekilde yapar. Halkımız yumuşak bir dil arıyor. Barış, kardeşlik ve kucaklayıcı söylemler seçimlerde en etkili yöntem olmuştur. Bunu başaranlar meyveleri topluyor. Başaramayanlar ise şimdi kara kara düşünüyor.