İktisadi değil vicdani yaklaşın yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

İktisadi değil vicdani yaklaşın11 Temmuz 2019, Perşembe

Malumunuz Sakarya Üniversitesi bir karar aldı ve üniversitenin bünyesinde bulunan 22 kantinin sözleşmelerini uzatmama kararı aldı. Yani, bundan sonra bu kantinleri kısaca ‘Ben işleteceğim’ dedi.

İşletmesine işletir, o konuda bir sıkıntı elbette olmaz. Asıl önemli olan aileleriyle birlikte yüzlerce insanın ekmeğini birden kesmek, asıl üzerinde düşünülmesi gereken bir husus..

Sahi, birden bire kantinleri işletmek nasıl ortaya çıktı? Nasıl ve neden? Asıl amaç nedir? Gerçekten burada ekonomik bir amaç mı güdülüyor? Bunu sorgulamak lazım…Daha mı rantable işleteceksiniz? Yoksa fiyatlar daha mı ucuz olacak? Bunlar ömrümüz varsa göreceğiz…

Yaşayan Kampüs projesini hayata geçireceğiz diye, borçlu esnafı kapı dışarı etmenin elbette bir açıklaması olmalı. Ortaya çıkan fikirler, kamuoyunu tatmin etmediği düşüncesindeyim. Bir an iktisadi sebeplerle böyle bir karar aldıklarını varsayalım. Peki işin diğer tarafı olan vicdani boyutu konusunda bir açıklama yapacak yok mu? Karşı taraf neden halen sessiz? Belki bu konulara doyurucu bir açıklama ayın 16’sında gelir diye düşünüyorum.

Ortaya çıkan düşüncelere göre bizde ileriki yazılarımızda bu konuya yer vereceğiz..Şimdilik beklemedeyiz…