Mesele şu Suriyeli meselesi26 Temmuz 2019, Cuma

Başımıza büyük dert mi, insanlık yönünden manevi bir görev mi bir türlü anlaşamadığımız Suriyeliler konusu geçen hafta İstanbul valiliğinin bir tebliği ile karmakarışık hale geldi. Bu konuda sizlerin de okuduğu gibi İnternette binlerce haberiler yayınlanıyor. Bunlara gazetelerde dahil. Bende rast gele seçtiğim 5 haber başlığını aşağıya aldım, önce bir okuyalım sonra devam edelim.

1.“İstanbul Valiliği kaydı olmayan Suriyelilerin kentten ayrılması için tarih verdi”,               2. “İstanbul kaydı olmayan Suriyeliler gidecek! Kimliksiz olanlar ne yapacak?”

3. “Suriyeliler İstanbul’daki Yeni Uygulamadan Endişeli”                                         4. İstanbul'da Suriyeli olmak: Bulaşık işlerinde kullanıyorlardı!

5. BİRLİK OLALIM MESAJI

İstanbul Valiliği'nin aldığı bu karar üzerine, sosyal medya üzerinde Suriyelilerin Perşembe günü valilik önünde eylem yapacakları iddiası dolaşmaya başladı. Suriyelilerin sosyal medyada kendi aralarında paylaştığı iddia edilen ve yapacakları protesto gösterisine katılımcı artırmak için kullandıkları broşürde Suriyeliler birlik çağrısında bulundu. Düzenlenen afişte, “25 Temmuz Perşembe günü, Suriyeliler iş yerlerini açmasın, çalışmaya gitmesin, birlik olalım, gücümüzü görsünler” denilerek, tüm Suriyeliler valilik önüne çağrıldı.

Bu mesleğin içinde 59. Yılımı tamamlıyorum Allah izin verirse 2020 de 60 diyeceğim. Her türlü kademesinden geçtiğim mesleğimi bu kadar saptırmaya kimsenin hakkı yok diye ısrarla söylüyorum.

Beş numaralı haber başlığı bir gazeteye ait. Haberin üst devamı var ancak buraya aldığımı bir analiz edelim. Neymiş efendim Suriyeliler birlik olalım mesajı vermişler. Yazı içeriği nasıl, “ eylem yapacakları iddiası dolaşmaya başladı”, “ medyada kendi aralarında paylaştığı iddia edilen” bunu kim yazdı ise yuh olsun diyorum. Yani belli ve kesin bir şey yok iddia ortada dolaşıyormuş, iddia edilmiş. Habere birde arapça hazırlanmış afiş fotoğrafı koyulmuş. Bu haberle ilgili insan fotoğrafı yok, başka yerlerde çekilmiş bavullu insanların var.

Bunu neden ana konu yaptığıma gelince ben Devletimizin şimdiye kadar neden bu konuda hiçbir işlem yapmadığını merak ediyorum. Neden bu kadar ciddiyetten, kanundan, nizamdan uzak yaşar olduk ona çok kızıyorum.

İstanbul Valisi bu kararı açıklamadan önce acaba bu konu ile ilgilenen ilgililere bu Suriyelilerin İstanbula geldikten sonra neden kanunsuz bir şekilde yaşamaya başladıklarını, kayıtlı oldukları illere geri gitmediklerini  sormuyor, ortalıkta sayılar çoğalınca bu kez bu kararı alıyor onu da çok merak ediyorum.

Binlerce kayıtsız Suriyeli İstanbula geliyor yerleşiyor, ev tutuyor veya yakınında kalıyor bunun üzerinden aylar geçiyor da bunları hiç gören, bilen takip eden yok mudur.

Bu kontrol işlerini yapanlar neden ciddi görev yapmamışlar ve şu meşhur deyimle yan gelip yatmışlar. Neden bu kadar kayıtsız insan İstanbla sızmayı ve orada kalmayı başarmış. Bence bu kayıtsız gelip İstanbul da yaşamaya başlayan Suriyelileri değil de görevini zamanında yapmayan görevlilere hesap sormak lazımdır diye düşünüyorum, aynı zamanda böyle iddia, ileri sürüldü, yok geri sürüldü şeklinde haber yapıp bir yerlere mesaj yollamakta benim kabul edemeyeceğim bir durum.

Bunlara kim nasıl bakar, kim nasıl denetler, bizde bir anlatılsa da ikna olsak. 26.07.2019