Aynı güzelliği diğer ürünlerde de görmek isteriz 30 Temmuz 2019, Salı

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan fındık alım fiyatlarını açıkladı. Toprak Mahsülleri Ofisi’ne (TMO) hasat dönemi başlamadan fındık alımı için görev verme kararı aldıklarını söyleyen Erdoğan, “Bu yıl fındıkta 700 bin ton rekolte bekleniyor.

Yüzde 50 randıman esasına göre Giresun kaliteli kabuklu fındık içi taban fiyatı 17 TL, levant kaliteli kabuklu fındık için taban fiyat 16. 50 TL olarak belirlendi. Buna kilogram balına yaklaşık 2 TL olan mazot ve gübre desteği ile alan bazlı destek de eklenecek. Böylece fiyatlar 19 TL ve 18.50 TL seviyesine gelecek.” dedi.

Öncelikle bu rakam çiftçimize hayırlı olmasını dileriz. Rakamlar çok çok iyi olmasa da üretici ve odalar tarafından kabul edilebilir olarak değerlendirildi. Geçen yıl bu rakam 14TL civarındaydı. Yeni, 3 TL’lik bir artış yaşandı.

Geçen yılın mazot, gübre, yem, elektrik ve su giderleri, ilaç vs  maliyetlerini hiç hesaba katmak istemiyorum. Zira bunlara en az yüzde 23’lük bir zaman uygulandı. Yine de çiftçi buna da şükür dedi ve rakamı kabul etti.

İkinci güzel bir olay da fındık fiyatları bu yıl zamanında açıklandı. Bilindiği gibi geçen yıl Kasım ayında açıklanmıştı. Kasım’dan sonra fındık üreticide kalır mı diye defalarca yazdık ve dediklerimiz çıktı. Bu aydan sonra fiyat versen ne olur vermesen ne olur. Üretici o zamana kadar zaten tüccarla mecburi olarak anlaştı ve ürününü sattı. Neyse ki bu yıl korkulan olmadı ve geçtiğimiz günlerde açıklandı.

Şimdi fındıkta açıklanan müjdeli haberlerin aynısını mısır ve diğerlerinde de bekliyoruz. Üretici korunuyorsa, bu tüm ürünler için geçerli olmalı. Tüm dünya artık gıdanın değerini çok iyi biliyorken, Türkiye’nin üreticiyi koruma konusunda ağır davranması dengelerin bozulmasına neden oluyor.

Üreticiye yardım desteklerle olmaz, eğer gerçekten destek vermek istiyorsanız üreticinin maliyetlerini düşürün. Örneğin; mazotta vergiyi sıfırlayın. Diğer girdilerde de bu güzelliği yapabilirsiniz. Böylelikle üretim artışı sağlanacağı gibi, fazla ürünleri de ihraç etme çalışmaları yapabilirsiniz.

Avrupa ülkeleri bunu çok iyi beceriyor. Ülkemiz ise bu konuda oldukça geride. Turizmde teşvik için tekne ve yatlardan vergi yüzde 1’lerde ama çiftçiye ise destek adeta çay kaşığı ile sunuluyor. Fındıkla başladık bakalım, umarım aynı güzellik diğer ürünlerde de yapılır. Ümidimizi kaybetmeyelim…