Okul heyecanı başladı yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

Okul heyecanı başladı7 Eylül 2019, Cumartesi

Okullar 9 Eylül Pazartesi günü açılıyor.

Okula yeni başlayacak miniklerin, liseye yeni gidecek olan gençlerin 2 günlük uyum süreci bitti. Ne kadar okula ve arkadaşlarına alışmak için 2 günlük bir uyum süresi olsada gözlemlediğim kadar miniklerin okula alışması biraz daha zaman alacak.

Çünkü bir çok çocuk ailesinden ilk kez ayrılıyor ve böyle kalabalık bir ortama girerek yeni arkadaşlar ediniyor. Haliyle biraz korkabilir. Ama aile her daim çocuğunun yanında olduğunu hissettirmeli. Böylelikle çocuk daha kolay korkularının üstesinden gelsin.

Ama  üniversiteyi kazanmış şehir içinde veya dışına gidecek olan gençleri de en az minikler kadar heyecan sardı. Heyecanla okula başlamanın, arkadaşlarına kavuşmanın mutluluğu ile günleri saymaya başladılar.

***

Tabi minikleri ve gençleri bu tatlı heyecan sararken; aileleri ise biraz stres sardı. Çünkü son zamanlarda yaşanan ekonomik buhran dolayısıyla sonuç olarak ailelerin gelir giderleri karşılayamıyor. Elektriğe, doğalgaza gelen zamlar ve gelmesi beklenen diğer zamlar düşünüldükçe o stres her geçen gün artıyor. Birde okula başlayacak çocuğunun masrafları. Çünkü her ailede bir çocuk yok. Birden fazla çocuğu okula giden aileleri o stres sardı, kara kara düşünmeye başladılar bile. Çünkü bir ailede ne kadar iki kişi çalışsa da artık geçinmek daha da zor oluyor.

                                                          ***

Okulların açılmasına şurada 2 gün kaldı. Özellikle alışveriş işlerini son gülere bırakan aileler dikkatli ürün seçimi yapmaları gerekiyor. Hem ekonomik olarak fazla etkilenmesin hem de çocuğunun sağlığını tehlikeye atacak zararlı ürünler almasın.

                                                         ***

Alışveriş merkezlerinde, çarşı ve pazarlarda çok sayıda marka ürün ve kırtasiye malzemeleri var. Reyonlarda çizgi film kahramanıyla süslenmiş, albenisi yüksek rengarenk ürünler yer alıyor. İşte bunları alırken çok dikkatli olmalıyız. Hem kaliteli hem de uygun olmasına özellikle dikkat etmeliyiz. Çünkü çocuklar için albenisi yüksek aileler için ucuz olan ürünler sağlık açısından ciddi sorunları ortaya çıkarabiliyor.

                                                          ***

Çocuğunuzun ve sizin sağlığınız her şeyden daha önemlidir. Şimdiden okula başlayacak miniklere ve gençlere başarılar. Güzel bir yıl geçirin…