Zam yağmuru yeni yılda da sürecek 12 Ekim 2019, Cumartesi

Elektrik, doğalgaz, akaryakıt, sigara, alkol ve diğer ürünlere gelen zamlara alışan vatandaşlara bir sürpriz daha var. Yılbaşında yine zam yağmuru başlayacak. Vergi artışlarının yanında, harçlar da yükselecek.   

Kısacası vatandaşa yine rahat yok yeni yılda. Nasılsa Yap-İşler-Devret sistemiyle yapılan projelerin paraları bize ittiriliyor. Hani devlet büyüklerimizin meşhur bir sözü var ya “Efendim, bu projeler yüzünden devlet kasasından 1 kuruş çıkmayacak” diye…Doğru..Onların cebinden değil, bizim cebimizden vergi, enflasyon ve harçlara gelen zamlar şeklinde çıkacak.

Biliyor musunuz yapılan bu projeler için 20 yıl daha vergilerimiz cebimizden çıkacak. Yani 20 yıl ipotekliyiz…

Yapılan aşırı zamlar bile bu açıkları kapatmaya yetmiyor. Zaten o yüzden sürekli köprü ve otoyollara zam geliyor. Onun adına da yeniden ayarlama düzenleme gibi bir kılıfla karşımıza çıkıyor. Ufak bir örnek verelim:

Kütahya'da yap-işlet-devlet modeliyle yapılan Zafer Havalimanı'na verilen yolcu garantisi nedeniyle, uçmayan yolcular için devletten 5 yılda tam 26.6 milyon Euro çıktı. Bu sadece ufak bir örnek. Bunun gibi onlarca proje için milyonlar (eski parayla trilyonlar) bizden çıkıyor.

Bunun adı en küçük tabirle israftır, paraları sokağa atmaktır. Öz sermayen yoksa yapma kardeşim! Çok mu ihtiyaç var. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçmek için 110 TL veriyorsun. Geçmeyip öteden dolaşsan taş çatlasa 50 TL’den fazla vermezsin.

Kısacası bu projelerin maliyetlerini ödemeye daha uzun yıllar devam edeceğiz…