Merkez cesur davrandı yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

Merkez cesur davrandı 25 Ekim 2019, Cuma

Piyasada tahminler 100 veya 200 baz puan arasında faiz indirimi yapılacağı yönünde olurken Merkez Bankası politika faizini 250 baz puan indirdi. Oran 16,50 iken yüzde 14 oldu.

Reuters anketinde Ekim ayına yönelik tahmin veren 20 katılımcının 10'u 100 baz puan, beş katılımcı 150 baz puan, bir katılımcı 75 baz puan, bir katılımcı 125 baz puan, bir katılımcı 200 baz puan indirim beklerken, iki katılımcı ise politika faizinin sabit tutulmasını bekliyordu.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada ekonomide ılımlı toparlanmanın devam ettiğine vurgu yapıldı.

Merkez Bankası yatırımların zayıf seyrinde olduğunu da vurguladı. Merkez Bankası sanayi üretiminde ılımlı bir toparlanma olduğunu belirtiyor. Gerekli ortam olduğunda faiz indirimlerinin devam edeceğini söyleyen Merkez Bankası yönetimi,  bunun enflasyonla eşgüdüm halinde devam edeceğini belirtti.

Bu haliyle devam ettiği takdirde, 2020 yılına biraz daha iyileşmiş bir ekonomi ile girmemiz mümkün. Enflasyonun nasıl ve ne şekilde düştüğü/düşürüldüğü konusuna girmeyeceğim. Sadece oluşan tabloya genel bakıyorum. Konut faizlerindeki düşüş bir parça piyasalara yansıdı fakat sanayi üretimleri halen zayıf. Ayrıca bu yıl ithalatın etkisiyle yüzde sıfır büyüme beklentisi olduğu için bazı aylarda cari fazlalarımız mevcut.

Döviz fiyatları halen yüksek. Faizler istenilen düzeyde piyasalara yansıyamadı. Umarız ilerki aylar bu düşüler devam eder…