Faizler düştü ama piyasalar rahat değil yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

Faizler düştü ama piyasalar rahat değil 26 Ekim 2019, Cumartesi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) altın satışlarında 4 olan taksit sayısını 8’e çıkardı. Maksat piyasaları hareketlendirmek. Peki piyasalar ne kadar hareketli?

-Esnafa soruyoruz işler berbat

-KOBİ’lere bakıyoruz yurtiçi ve yurtdışı talep azalmış, yeni pazarlar bulmak için tırmalıyorlar.

Faizler düştü ama sıfır araçların satışına istenilen oranda yansımıyor. Aynı şekilde konut satışları da öyle. Ortada para kalmadı ki insanlar faiz düşüşünü fırsata çevirsin yada yatırım yapsın. IMF’nin önerisiyle emekli maaş zamları hedeflenen enflasyon üzerinden verileceğini zaten biliyorsunuz. Memur maaşları da öyle. Neden öyle olmasın ki. Hükümet bu fikre bayıldı.

Bakıldı, enflasyon yüksek çıkacak gerçekleşen değil hedeflenen enflasyon üzerinden zam kulağa daha hoş geliyor. Asgari ücrete iyi bir iyileştirme yapıldı derken, zamdan bu yana mutfak masrafları yüzde 40 arttı. Yüzde 40 diyorum bu genel bir rakam. Bazı ürünler tane bazında yüzde 100 arttı. Kısaca kaşıkla verildi ama kepçeyle geri alındı.

Bu yıl yüzde 0 (sıfır) büyüme bekleniyor. İthalat, döviz kurları etkisiyle geriledi. Gerileyince büyümeye etkisi bu şekilde oldu. Göstergeler pek de iyi değil. Faizlerin ve enflasyonun ani düşüşleri / düşürülmesi bayram havası estirilecek kadar değil. Bunun yansımaları ilerde farklı olacaktır. Bakıp göreceğiz.