Kasım ayı enflasyonu takibimizde 2 Aralık 2019, Pazartesi

Kasım ayı enflasyon rakamları merakla bekleniyor. Enflasyon 2019 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 2, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,55 arttı. Baz etkisi ile tek hanede kalan enflasyonun Kasım ve Aralık ayında tekrar çift haneye çıkması bekleniyor.

Yani Kasım’da enflasyon yeniden çift haneleri görebilir. Beklentiler bu yönde. Asıl düşündüren konu ise enflasyonla mücadele ederken, artan maliyetlerin bu savaşa nasıl etkisi olacak? Elektrik ve doğalgazda  bunu gördük.

En önemli iki girdi kalemine yüzde 30’lardan fazla zam yaparsanız, ileride yüksek enflasyonla karşılaşmanız kaçınılmaz. Zira, geçmiş aylarda bunun acısını gördük. 2020 yılında ekonomi yönetimi buna çok dikkat etmesi gerekecek, zira üretimin ana damarlarından olan elektrik ve doğalgaza yapılacak en ufak zam, karşımıza maliyet ve talep enflasyonu olarak çıkacaktır.

Kasım ve Aralık aylarının baz etkisiyle yüksek çıkacağını söylemiştik, peki 2020 yılında ne olacak? Sıkı tedbirlere devam edilirse, piyasalara üretim morali verildiği taktirde gevşeme önümüzdeki yıl da devam edecektir. Tabi bunun en önemli ayağını da faizler oluşturuyor. Zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan bunun ilk sinyalini vermişti.

Faizler 2020 yılında daha da düştüğü taktirde, buna bağlı olarak enflasyon da gerilemeye devam edecektir. Gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz.