Mehmet Akif gönlümüzde yer edindi28 Aralık 2019, Cumartesi

İstiklal Marşı’mızın yazarı ve 7 büyük eserinin (şiirlerinin) toplandığı Safahat’ın yazarı Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u özlemle anıyoruz. 20 Aralık 1873’te İstanbul’da doğan ve 27 Aralık 1936’da İstanbul’da vefat eden Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un dün ölüm yıldönümünün 83. yılında unutamadık ve unutmayacağız.

Akif’in annesi oğlunun molla olmasını isterken babasının isteği daha modern bir okulda eğitim görmesi üzerineydi. Ataerkil bir toplum olduğumuzdan babasının isteği üzerine ilkokul, ortaokul ve lise tahsilatını İstanbul’un Fatih semtinde yabancı bir okulda gerçekleştirdi. Babasının ölümü üzerine ailesinin geçimini üstlenen Akif daha çok iş alanına sahip olan baytarlık mektebine giderek tahsilatını tamamladı.

Şairimiz Mehmet Akif Ersoy Milli ve dini hassasiyeti ileri seviyede olan bir şahsiyettir.  Milli mücadele döneminde şehirleri ve ülkeyi karış karış dolaşmış ve vatan sevgisiyle yaraları sarmak için uğraşmıştır. Mehmet Akif Ersoy her zaman bağımsızlık şuurunu milletimize anlatmıştır.

Şiir ve yabancı dillere duyduğu ilgiden dolayı Mehmet Akif Ersoy edebiyat eserlerine önem vermiştir.  Mehmet Akif Ersoy’un o dönemlerde şiirlerine baktığımızda evrensel mesaj verdiğini görüyoruz.  Yıllar önce milli mücadelede olmuş olayları günümüzde bile ders çıkararak okuyorsak bunun sebebi Mehmet Akif Ersoy’un şairlik ve edebi yönünün ne kadar etkileyici, güçlü olduğunu gösterir.

Çünkü Mehmet Akif Ersoy Mısır seferinde olduğu için Çanakkale cephesine gidememişti. Ama sürekli durum hakkında telgrafla haber alıyor ve sürekli dua ediyordu. İşte Çanakkale cephesine gidemediği halde duyduğu vatan aşkıyla ve şairlik yönüyle oradaki durumu Çanakkale Destanı’nda duygu dolu şekilde yazılarına aktarmıştır.  Şimdi bile okurken tüylerimiz diken diken oluyor.

Aynı zamanda İstiklal Marşımızın yazarıdır Mehmet Akif Ersoy.  1921'de Ankara'da Taceddin Dergâhı'na yerleşen Mehmet Âkif, 500 lira ödül konularak açılan İstiklâl Marşı yarışmasına başta katılmadı. Millî Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Bey'in özel ricası üzerine arkadaşı Hasan Basri Bey'in desteğiyle ikna oldu ve katıldı. Onun orduya ithaf ettiği İstiklâl Marşı, 17 Şubat günü Sırat-ı Müstakim ve Hâkimiyet-i Milliye'de yayımlandı. Hamdullah Suphi Bey tarafından mecliste okunup ayakta dinlendikten sonra 12 Mart 1921 Milli Marş olarak kabul edildi. Mehmet Akif Ersoy, ödül olarak verilen 500 lirayı da hayır kurumuna bağışladı.

Böylelikle İstiklal Marşı ile de milletimizin gönlünde silinemeyecek derecede yer edinmiştir.