2020 yılına zamlarla başladık yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

2020 yılına zamlarla başladık2 Ocak 2020, Perşembe

Yeni yıla yüzde 12 enflasyon (tahmini) oranı, yüzde 14 işsizlik oranı ve yine yüzde 12 işsizlik oranı ile girmiş bulunmaktayız.  Bununla birlikte zamlar da başlamış durumda. Değerli evraklardan tutun da köprü zamlarına kadar pek çok kaleme zam geldi.

Her yılın başında aynı terane…

Köprülere zam dün geldi.  Binek otomobiller için Osmangazi Köprüsü’nün geçiş ücreti 103 TL’den 117 TL’ye çıkarken, Yavuz Sultan Selim Köprüsü için binek otomobillerin geçiş ücreti 19.15 TL’den 21.90 TL’ye çıktı.

Bununla birlikte Motorlu Taşıtlar Vergisi de (MTV) zamlandı. Artan enflasyona göre yapılan yeniden değerleme oranı ise yüzde 22.58 olarak duyurulmuş, MTV'deki artış da bu oranda hesaplanıyorken Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklama ile Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne yüzde 12 oranında zam yapılacağı açıklanmıştı. Yani ona da enflasyon oranında (yüzde 12) zam yapıldı.

Trafik cezaları ise enflasyon oranında değil de yüzde 22 oranında artırıldı. Hani diyorum, enflasyon yüzde 12 oluyordu. Yoksa kamunun enflasyonu yüzde 22 mi oldu da bizim haberimiz yok?

Zaten ülkede 3 türlü enflasyon oluştu: 1-Halkın enflasyonu 2-TÜİK’in enflasyonu 3-Kamunun enflasyonu. 3’ü de birbirinden bağımsız gidiyor. Maaşlara zam yapılırken TÜİK’in enflasyonu göz önünde bulunduruluyor (emekli maaşları), vergi, harç ve cezalara gelince kamunun enflasyonu (yüzde 22) dikkate alınıyor. Ne diyelim, yeni yıla zamlarla başladık. Umarız devamı gelmez.