ÇOCUĞUMUN ENGELLİ ARKADAŞI VAR! yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

ÇOCUĞUMUN ENGELLİ ARKADAŞI VAR! 8 Ocak 2020, Çarşamba

Yeni bir haftadan hepinize merhabalar. Umarım geçen hafta bol bol etkileşimli kitaplar okunmuş, etkinlikler yapılmıştır.

Gelelim bu haftanın konusuna “engelli bir arkadaş”. Yolda gördüğümüzde çoğu zaman ailesine ve kendisine üzüldüğümüz, bir yandan her zaman bizimle eşit şartlara sahip olduğunu düşünüp duyarlı davrandığımız, diğer yandan da (bazılarınızı tenzih ederek söylüyorum) çocuklarımızla aynı sınıfta olmasın diye dilekçeler verdiğimiz engelli arkadaşlar.

Hangisi gerçek biziz? Peki neden gördüğümüzde çocuğa ya da ailesine acıyoruz? Yaşayacağı hayat için değil mi? Peki biz bunu ne kadar değiştirebiliriz? Çocuğun yaşadığı çevrede biz de yaşıyoruz sonuçta. Tamam gelişimsel olarak gerilikleri var ancak biz onları üzerimize düşen kadar, ne kadar topluma katıyoruz? Ne kadar fırsat eşitliği yaratıyoruz? Hani bunun olması için uğraşıyoruz ya…

Aslında acınacak, üzülecek durumda olan bizler değil miyiz? Hem fırsat eşitliği diyoruz hem de hiçbir destek vermiyoruz. Peki gelelim çocuklarımızın engelli bir arkadaşa sahip olması durumuna. Bu durum aslında iki tarafı da pozitif anlamda etkileyecek bir şeydir. Çünkü çocuklar arasında “akran etkileşimi” denen mucizevi bir güç bulunur. Engelli çocuk tarafında bakılınca, özel eğitimde kazandırılmaya çalışılan bütün o becerilerin günlük hayatta normal gelişim gösteren çocukla yapılan arkadaşlıkta doğal bir şekilde kazanması en önemli faydasıdır. Bu tabi ki her engel grubuna göre değişir ancak, engelli olan çocuğun özgüvenine olan katkısı ise en büyük destektir. Peki normal gelişim gösteren çocuk tarafından bakılınca ne gibi faydalar bulunmakta acaba ?  Çünkü hep engelli olan çocuk için yararlarından bahsediyoruz. Acaba normal gelişim gösteren çocuk için faydaları neler?

Öncelikle çocuk farklı gelişim gösteren bir birey görüyor. Yaşamdaki farklılıkları tanımaya başlıyor. Herkes ben gibi değilmiş demeyi öğreniyor. Farklılıklara nasıl tepkiler vermesi gerektiğini, nasıl yardım etmesi gerektiğini, koşulsuz sevmeyi, insanları fiziksel görünüşe göre yargılamamayı daha o minicik yaşlarda engelli bir arkadaşla öğrenebilir. Biz uzmanlar diyoruz ya hep engelli çocuğunuzu normal gelişim gösteren çocuklarla kaynaştırın. Evet kaynaştırın. Ama normal gelişim gösteren çocuklarınızı da engelli çocuklarla kaynaştırın. Bundaki tek fayda engelli çocuğa değil. Normal gelişim gösteren çocuğa da güzel bir karakter kazandırmak, topluma faydalı bir birey olması için onu da engelli bir çocukla kaynaştırın.

İşte bu şekilde gelecek toplumda  engelli bir çocuk gördüğünüzde ona ve ailesine acımanıza gerek kalmaz. Çünkü zaten fırsat eşitliği yaratılmış, sizinle aynı şartlarda yaşamış olacaklar. Siz hiç arkadaşınıza acıyor musunuz? İşte o zaman engelli arkadaşlarınıza da acımayacaksınız. Çünkü aynı yaşamı paylaşacağız.  

Çocuk kalmanız dileğiyle…