Nostaljik Tramvay… Neden olmasın ! 16 Ocak 2020, Perşembe

Nostaljik Tramvay konusu daha epey gidecek gibi. Gerçekten de Sakaryalıların aklının ucundan geçmeyecek bir proje. Elbette hafif raylı sistemi düşündük ve halen düşünüyoruz lakin Nostaljik Tramvay itiraf edeyim ki benim de hayallerimde olmayan bir proje.

İyi mi olacak derseniz, göze kötü geleceğini sanmıyorum. Ayrıca, yerlere ray döşenmeye başlaması demek, ilerde bu şehrin raylı sistemlerle tanışması için ilk adım demektir.

Bu açıdan tramvayı önemsiyorum. Sakaryalıların da bu projeye hayır diyeceğine ihtimal vermiyorum. Öte yandan, Sakaryalıların da şunu iyi bildiğinden eminim; tramvay elbette yapılsın ama bir an önce de şehre raylı sistem getirilsin.

Raylı sistem, modernliktir.

Raylı sistem zamandan tasarruftur.

Raylı sistem ulaşımda düşük maliyettir.

Raylı sistem belediyelerin ulaşım maliyetlerini düşüren sistemdir. Kısaca raylı sistem, modern şehirlerin olmazsa olmazıdır.

Ekrem Yüce, bunun önemini bildiği için ilk icraat olarak (büyük anlamda) bu işe kalkıştı. Tabi işin bir de maliyet kısmı var. Yaklaşık 1 milyar TL borcu olan bir belediye ve bunun yanında yapılacak olan yeni projelerle daha büyük borçlara katlanacak.

Alternatifler yok değil. Örneğin;

-Hükümet tarafından borçların ertelemesi / yapılandırılması yada bir kısmının silinmesi.

-Hibe kredilerinin kullanılması

-Büyükşehir’in acilen tasarruf tedbirlerine girmesi. (Şu an bu konuya halen et atılmış değil)

-Şehrin Toyota’dan kaynaklı gelirlerinin düşmesi sebebiyle her ay 10 milyon TL’nin bir şekilde yeniden şehre geri kazandırılması. (Yapılacak olan girişimler veya kanun değişikliği)

Bu gibi olası güzel gelişmeler de Büyükşehrin artıları olarak görülebilir. Sanırım Başkan Ekrem Yüce de bu maddeler üzerinde çok çok hesap yapıyor.

Yeri gelmişken şu tasarruf konusuna daha fazla kafa yorulmasında fayda görüyorum. Örnek mi? Hemen yanımızda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi (Bu belediye Türkiye’nin en borçlu belediyesidir) sadece 9 ayda 150 milyon TL (eski parayla 150 trilyon) net tasarruf sağladı. Bunu nasıl yaptı derseniz onu da ileriki yazılarımda sizlere aktarayım…Yapan yapıyor işte..Siz neden yapamıyorsunuz?