HANGİSİ DOĞRU?22 Nisan 2013, Pazartesi

 

SAÜ’lü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Mahnaz Gümrükçüoğlu, Doğalgaz Çevrim Santralinin su buharı salarak ısı adası oluşturduğunu ve doğal denge ile tarıma zarar verdiğini ifade ederken, İTÜ’lü Doç Dr. Alper Ünal ise tam tersini ifade ederek, ısı artışına sebep olmayacağını bilimsel olarak kanıtladığını iddia etti.

İTÜ’DEN ALINAN RAPOR

Söğütlü’ye Doğalgaz Çevrim Santrali kurmak isteyen Ermet Enerji Üretim A.Ş., İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Doç. Dr. Alper Ünal’a Doğal Gaz Çevrim Santrallerinin ısı artışına sebep olup olmayacağı konusunda  bilimsel bir çalışma yaptırdı. Ünal’ın 350 sayfadan oluşan “Sakarya Doğal Gaz Kombine Çevirim Santrali Baca Çıkışının Atmosfer Sıcaklığı üzerindeki Etkileri” raporunda “Bu çalışma sonucunda kurulacak olan Doğal Gaz Kombine Çevirim Santralinin bacasından çıkacak olan sıcaklığın atmosfere hiçbir etkisinin olmayacağı bulunmuştur” ifadelerine yer verdi.

GÜMRÜKÇÜOĞLU ANLAM VEREMEDİ

İTÜ’den gelen raporlardaki ifadeler bu yöndeyken, konuyu değerlendiren SAÜ Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mahnaz Gümrükçüoğlu “Benim söylediğim bilimsel açıklamalar ortada. Genel anlamda çıkan gazlara bakmak yeterlidir. Santralin zararı olacağı konusu yeni bir şey değil. Defalarca söylemiştik. Nasıl oluyor da kısa zamanda 350 sayfalık rapor hazırlanıyor anlamış değilim. Bunun hesaplanması, analizleri sonuçları kısa zamanda yapılamaz. Bu santralin Sakarya’ya vereceği zarar ortadadır” dedi. 

Bu haber toplam 117530 defa okundu.