Yap-İşlet-Devret26 Şubat 2020, Çarşamba

Yıllardır yapılan yatırımlardan dolayı ‘cebimizden tek kuruş’ çıkmayacak denildi. Doğru, millet olarak tek kuruş çıkmadı.  Hükümet tarafından yap-işlet-devret modeli ile şirketlere yaptırılan otoyol ve köprüler için hazine garantisi adı altında ödenen para 2019 yılında 6,2 Milyar TL olarak planlanmıştı.

Tüm Türkiye’nin cebinden ödenecek para, planlanandan da fazla oldu. 7,8 Milyar TL’ye çıktı.

Peki bu köprü ve otoyolu özkaynaklardan yapamaz mıydık? Elbette yapardık. Sadece Yavuz Sultan Selim köprüsüne verilen garanti ile 2 yılda yeni bir köprü yapılabilirdi. Yani ailece ve milletçe köprü, otoyol ve tünellerin garantisine ödeme yapmaya devam ediyoruz.

Bunlar yatırımların bazılarına astronomik rakamlarda zam yapsak bile (Örneğin Avrasya tüneli) yine de açığı kapatamıyoruz. Ekonomi yönetimi çareyi ise bazılarının satışında görüyor.

Yap-İşlet-Devret modelinde sadece köprü ve otoyollar konusunda zarar etmiyoruz, Türkiye’nin birçok şehrine yapılan havalimanları da aynı şekilde. Bu oran yüzde 73’ü buluyor. Yolcu sayısı garanti edilen rakamın altında olan havalimanları da Hazine garantisi altında bulunuyor.

Tutmayınca da vatandaş elini cebine atıyor. Yüksek vergi oranları, kamu mallarına zam ya da üretimin bir numaralı girdilerinden olan doğalgaz ve elektriğe zam yapılıyor. Tüm dünyada artık terkedilen Yap-İşlet-Devret’i daha ne kadar savunacağız merak ediyorum…

 

Altın fiyatları…

ABD ve Çin arasındaki ticari rekabet, Çin’den dünyada yayılan coronavirüsü, düşürülen faizler, yükselen dolar fiyatları rotayı altına çevirdi.   

Altın fiyatlarının corona virüsü salgınının yarattığı endişelerle birlikte hızla yükselmesi, altın yatırımı olanlara kazandırırken, altın cinsinden borçlu olanlara kaybettiriyor. Son süreçte de altın rezervi olan Merkez Bankası kazanırken, altın cinsinden borcu son iki yılda katlanan Hazine kaybetti.

Altının ons fiyatı uluslararası piyasalarda dün 1689 dolara kadar yükseldikten sonra bugün 1640 dolar seviyelerinde hareket ederken, gram altın da 334 TL’ye kadar yükseldi. Gram altında TL cinsinden artış yıl başından bu yana yüzde 15, son bir yılda yüzde 49,8’e ulaştı.