EVDE KALİTELİ ZAMAN yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

EVDE KALİTELİ ZAMAN24 Mart 2020, Salı

Ülkemizin de zor günlerden geçtiği bu dönemde, evde kal çağrıları ile evimizde kaliteli zaman geçirmek, hem psikolojik anlamda hem de bu süreci daha sakin ve sağlıklı bir şekilde atlatmamıza da oldukça yardım edecektir. Evden çıkmamak, hem kendi hem de toplum sağlığını tehlikeye sokmamak adına son derece önemlidir. Bu süreci daha eğlenceli ve kaliteli hale dönüştürmek yine bizimle mümkün olacaktır. Bu sebeple bizlere faydalı olabilecek, evde ailemizle ve kişisel olarak yapılabilecek etkinliklerden biraz bahsedelim.

İlk olarak, ailemizle veya tek başımıza kitap, ansiklopedi veya faydalı olabilecek diğer tüm kitap türlerinin bizlere katacağı yararlı bilgiler için, okuma saatleri düzenleyebilir, kendimize bu okuma saatleriyle kitap okuma alışkanlığını kazandırabiliriz. Uzak kalınan, okunmayan, ertelenen kitap türlerine zaman ayırmak, hem zamanı kaliteli hale dönüştürecek hem de güzel bir alışkanlık kazanmamıza yardımcı olacaktır. İtiraf edelim ki kitap okumak için hep zamanın yetersiz oluşundan yakınılırdı, bu bahanenin zorunlu bir şekilde ortadan kalkmasıyla birlikte kitap dolu günlere “merhaba” demenin tam zamanı. Çocuklarımızla evde daha sık geçirilecek bu zaman diliminde, onlara sorumluluk bilinci kazandırmak adına,  sağlıklı atıştırmalıklar yaparak, aynı zamanda evde sağlıklı beslenme kuralları üzerinde farkındalık oluşturabilir. Bu sayede de çocukların beslenme konusunda sorumluluk bilincinin gelişmesine katkı sağlayarak sağlıklı beslenme üzerine sohbetler edebiliriz. Çocuğunuzla yapabileceğiniz basit tatlılar, sofraların tadına tat katarak huzurun çoğalmasına da vesile olacaktır. Bir diğer önemli ve üzerinde dikkatle durulması gereken konu da temizliliğin önemidir. Ailemizle birlikte bu konuyu ele alarak, virüsün riskine karşı alınabilecek önlemleri uzun uzun konuşabiliriz. Bu sayede daha bilinçli bir toplum olma yolunda hızlı ve sağlam adımlarla ilerlemiş oluruz. Ailemizle daha fazla vakit geçirme fırsatını bulmuşken, uzun uzun sohbetler edebilir, fıkra, öykü, kısa hikâyeler okuyarak veya anlatarak, evde geçen bu anları özel anlara çevirmek ve güzel anılar biriktirmek hepimize iyi gelecektir. Birlikte gerçekleştirilen birçok aktivite aynı zamanda sevgi bağlarını daha güçlü kılarak unutulan değerlerin tazelenmesi ve yeniden hatırlanmasını sağlayacaktır.

Birlikte bir şeyler yapmanın ne kadar değerli ve özel olduğu pratiğe dökülüp, kalıcı anlara imza atılarak, bu korkulu günlerin paniğini azaltacaktır. Evde ki sosyal aktivitelerimiz arasından biri olan televizyonu, yararlı filmler veya belgesel programlarına ayırarak hem kaliteli, hem keyifli zaman geçirmek adına yapılabilecek aktiviteler arasında sayabiliriz.

Sağlığımızı koruyabilmek adına yapmamız gereken sporu, yapacağımız basit ve bizi yormayacak egzersizlerle evde kalınan bu süre zarfında hareketsizliğin önüne de geçebiliriz. Bu hareketleri müzik eşliğinde oynayarak da daha eğlenceli hale getirebiliriz. Emin olun ki bu çocukların oldukça hoşuna giden bir aktivite olacaktır.

Zaman ayıramadığımız ve evde yapamadığımız, ertelediğimiz ne varsa hayata geçirmek için işte şimdi tam zamanı.

Evde geçirilen bu zamanı fırsata çevirmek ve bu süreci kaliteli zamana dönüştürmek yine bizlerin elindedir. Psikolojik sağlığınızı koruyarak motivasyonunuzu artırmak, bu süreçte herkese iyi gelecektir.

Ülkemizin korona virüsü ile savaştığı bu zor günlerde, yapabilecek en güzel hareket, evden gerekmedikçe çıkmayarak bu zorlu sürece destek olmaktır. Son olarak hep birlikte evde kalmalı ve evde kazanılan bu zamanı en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. Böylece kaliteli zaman geçirmekle kalmayıp, kendimizle birlikte sevdiklerimizi ve ülkemizi layığı ile koruyabiliriz.