Karıncalar naklediliyor24 Nisan 2013, Çarşamba

 

Geyve Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı Taraklı Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde yüksek rakımda yaşayan kırmızı orman karınca kolonileri parçalara ayrılarak daha düşük rakımda olan ve karınca bulunmayan Taşlıdoruk Ormanı ile Karagöl Mevkii civarına nakledildi.

NAKİL İŞLEMLERİ

Adapazarı Orman Bölge Müdürlüğü Orman Zararlıları ile Mücadele Şube Müdürü M. Ali Ekşi yönetiminde, OZM Şube Mühendisi İsmail Hakkı Serdaroğlu, Taraklı Orman İşletme Şefi Şevket Köksal ve Taraklı İşletme Şefliği personelinin katılımı ile nakil işlemleri sabah güneş doğmadan 03.30 ile 06.00 saatleri arasında gerçekleştirildi. İlk etapta 1250 m rakımda bulunan 115 nolu bölmeden 1150 m rakımda bulunan 114 nolu bölmeye, 2.etapta 1100 m rakımda bulunan 26 nolu bölmeden 1000 m rakımda bulunan 69 nolu bölmeye karınca nakilleri yapıldı.

YÜZDE YÜZ BAŞARI

Orman zararlıları ile doğaya uygun Biyolojik Mücadele çalışmaları kapsamında 2012 yılında yapılan nakil çalışmaları ile yeni yaşam ortamlarına taşınan kırmızı orman karıncaları kolonileri OZM Şube Müdürü M. Ali Ekşi yönetimindeki ekip tarafından kontrol edilerek, kolonilerin faaliyette oldukları ve yapılan çalışmalarda yüzde yüz oranında başarı sağlandığı tespit edildi. 

Bu haber toplam 80580 defa okundu.