BAŞARININ ARKA YÜZÜ yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

BAŞARININ ARKA YÜZÜ21 Nisan 2020, Salı

Başarı, kişinin mutlu olacağı konu veya konuları tespit etmesi, onlara ulaşması için hedefler koyması, o hedefler uğruna çabalaması ve başarıya giden zorlu süreçte sabırla gayret etmesidir. Başarıya giden yolda elbette karşımıza bir takım zorluklar çıkacaktır.       Bu zorluklar başarılı olmada engel olarak aksedilse de bu engeller de başarıya giden yolda bir adımdır. Engeller daha atik düşünmemize sebebiyet verip, hedefimize dört kolla sarılmamıza vesile olur. Düşmeden kalkamazsın. Ne kadar çok düşersen yerinden kalkmak için o kadar farklı stratejilerin, parlak fikirlerin olur. İnsan hata yaparak doğruya ulaşan bir varlıktır. Özünde hata yapmayan doğru yolun ne olduğunu tam manasıyla hayatı boyunca idrak edemez. Kötü kavramı nasıl iyi kavramıyla ortaya çıkıyorsa başarıda aynı şekilde başarısızlıkla gerçekleşen bir olgudur.

Günümüzde başarıya ulaşmış kişiler ile konuştuğumuzda bulundukları yere hiç de kolay ulaşmadıklarını anlıyoruz. Zirveye ulaşmak pes etmemekten ve yeterince hayaline tutunmaktan geçiyor. Önümüze çıkan ilk zorlukta vazgeçmek daha en baştan bu oyunu kaybetmek demektir. Peki, başarılı olmak için ne yapmak lazım? Zirveye ulaşan insanların hayatlarını incelediğimizde inanılmaz zorluklar ile karşılaştıklarını göreceksiniz. Öncelikle bilinmesi gereken en önemli olgu başarıya ulaşanların; hata yapmayanlar, başarıya giden engebeli yolda duranlar, hiç zorluk çekmeyenler değildir. Tam tersi bunları yaşayıp, sabırla hedefe odaklanıp pes etmeyenlerdir. Başaranlar, kazananlar, galip gelenler.

Başarılı olmada ki en etken yol, zor zamanlarda da hedefinden ayrılmama çabası gösterilmesi ve bu süreçten heyecan duyması, ulaştığı ara hedeflerle ana hedefe varana kadar mutlu olması ve kişinin bulunduğu noktadan geriye baktığında gurur duyacağı bir hayatı yaşamasıdır. Başarı tek yönlü bir yol değil, yaşamış olmaktan dolayı mutluluk duyacağımız bir süreçtir.

Başarı hem bir amaç hem de bir yolculuktur. Yolculuğa çıktığımız bu yolda karşılaştığımız olumlu ve olumsuz birçok etken bizi karşılıyor olacaktır. Bunları bilirsek eğer ilk engelde yoldan sapmayız. Günden güne belirli mihenk taşlarına ulaştığımızda da bunlar ile asıl yola varana dek mutluluk duymalıyız. Bir bebek misali emeklemeden yürüyemeyiz, yürümeden de koşamayız. Bu süreçte en gerekli unsur zamanı etken kullanmak ve geçen zaman dilimini sabır ile yolcu etmektir. Ulaştığımız her mihenk taşları da başarıyı işaret eder. Bu taşların birleşimi ise bizi istediğimiz noktaya götürecektir. Bizi mutlu edecek hedeflerimiz için bir yol planı yapmalı ve kararlı adımlarla ilerlemeliyiz. Başarının yolu, büyük ve kararlı eylemler gerçekleştirmeyi gerektirmektedir.

Sonuç olarak; başarılı olmak istiyorsak kararlılıkla yola devam etmeli, hedefimizde istikrarlı olmalı ve ilk yenilgide, ilk engelde geri adım atmamalıyız. Başarı dağların ardında saklı güneştir, vakti geldiğinde ışığını mutlaka gün yüzüne çıkararak aydınlığı ile mükâfatlandıracaktır. Yeter ki vazgeçme, hedefine odaklan.