SANAT SENİN İÇİN VAR12 Mayıs 2020, Salı

Hepimiz bir şekilde kendini ifade etmeye çalışıyor, uğraşıyoruz. Kendimizi anlatma ve anlaşma çabası öyle hat safhalara ulaşıyor ki bazen saatler süren konuşmanın sonucunda yine de anlaşılmadığımızı düşünüyoruz. Kişi öncelikle kendini çok iyi anlamalıdır. Anlaşılmanın tek yolu konuşmak değildir. Anlaşılmak aslında sanıldığı kadar zor ve imkânsız da değildir.

Öncelikle içimizdeki sanata kulak verip, kendimizi anlamakla sanat yolculuğuna başlayabiliriz. Konuşmak, evet en etkili yollardan biridir fakat tek seçenek değildir. Peki, kendinizi en iyi nasıl ifade etmemiz gerektiğine değinmek gerekirse; bunun cevabı çok basittir, çünkü sanat kavramı tamda bunun için vardır.

Kimi yazarak, kimi şarkılarla, kimi içindeki müziğe ritim tutarak, kimi ise çizerek kendini anlatmanın birçok yolu vardır. El sanatları, görsel sanatlar, sahne sanatları gibi daha birçok örnek sayılabilir. Kimi ise yaptığı işe sanatını yansıtarak kendini kanıtlar, ifade eder. Kendini kendine kanıtlamak, içindeki sanatın farkına varmak, sanata yapılan keşfin ortaya dökülmesidir. Herkesin içinde bir sanat yatar, uyuyan bu yeteneği ortaya çıkarmak yine kişinin kendisini bulmak istemesi ile mümkündür.

Sanatın anlatıcı özelliği sayesinde Mimar Sinan’ın; yapılarındaki o muazzam güzelliği anlayabiliyoruz. Dini ve bilimi harmanlayarak hayran kaldığımız mimari yapılarıyla gözleri ve kalpleri dolduran şaheserleriyle Mimar Sinan’ı anlıyor ve sanatında ki incelikleri gördükçe hayranlığımız kat ve kat artıyor.

İçindeki sanata ses verirsen seninde bir başlangıç noktan elbette olacaktır. Kim bilir belki yüzyıllar sonra senin sanatın da konuşulabilecektir.

Çok büyük dehalarda sanatlarına çöp adam çizerek veya en basit bir icadı binlerce kez deneyerek, asıl yapmaları gerektikleri amaçlarına ulaşmadılar mı? Tabiî ki onlar için bu yollardan geçmek hiç kolay olmadı. Onlarda sanatları karşısında birçok zorluğa göğüs gerdiler, onlar da dikenli yollardan, engebeli yokuşlardan geçerek zirveye ulaştılar. Arif Nihat Asya’nın 

“SAN’AT şiirindeki dizleri hepimize örnek niteliğindedir.

Sen, mermi yaratırsın;

Ben, ondan saray yaparım!

Suya ektiğin kamışı

Keser, biçer ney yaparım!”

Sanat, senin için var, eğer görmesini bilen gözlerle bakarsan içinde ki yeteneği keşfetmen yakındır. Fikirlerine kulak asman, neye yönelmen gerektiğini bulman gerekir. Mutlaka içinde yatan bir aslan vardır. Bu müzik olur, bir çizim olur, bir yazı olur… Araştırırsan eğer, deneme yanılma yolu, sana yardımcı olacaktır. İnsan ne işle meşgul olursa olsun, durup kendini dinlemeye ihtiyacı vardır buda ancak sanat ile mümkün olur. Reşat Nuri Güntekin’in dediği gibi; “ Yürümeye başlamış fikirleri yollarından alıkoymak mümkün değildir.” o zaman bu fikirleri yola çıkarmak lazım, gerisi peşinden geliyor olacaktır.

Bugün dünyanın en güzel, verimli ve tüm medeniyetleri içinde yaşatan bir coğrafyada yaşıyoruz. Sahip olduğumuz coğrafyanın değerini bilmeliyiz. Yeteneğini ortaya çıkarmak için beklemene gerek yok! Kimse, senin içinde sakladığın yeteneğini ortaya çıkarmakla uğraşmayacak. Bu, ancak senin için var olan sanatı bulmanla alakalı bir durumdur. İlham kaynağın; geçmişten günümüze eserleriyle, başyapıtlarıyla, dünyaya örnek olan Mimar Sinan’la tüm şeffaflığıyla önünde duruyor.

Sanatınla gönüllerde yer edinmek istiyorsan, azimle ve kararlılıkla yola çıkmalısın. Yollar senin… Sanat senin için var, kalbinin ritmini dinle.

 / kaderr_cakr