İLETİŞİM ÇAĞINDA İLETİŞİMSİZLİK2 Haziran 2020, Salı

İnsanı insan yapan ve diğer canlılardan ayıran en önemli özelliği iletişim kurabilme yetisidir. İnsan, yaşadığı hayatı anlayabilme becerisi ve toplumların tarihten bugüne gelebilmelerinin en önemli unsuru şüphesiz iletişimdir.

 Tarihten bu yana birçok değişikliğe uğrayarak günümüze gelen iletişim, son teknolojik buluşlar sayesinde hat safhaya ulaşmıştır. Aynı zamanda yaşamı kolaylaştırmada büyük rol oynar. İnsanlar ile daha iyi bir bağlantı kurmamız için de bu araçlar, hayatımızda oldukça büyük bir öneme sahiptirler. Bu bağlamda iletişim araçları, geçmişten bu yana insanların hayatını kolaylaştırarak refah düzeyini artırmaktadır.

 Dünya üzerinde binlerce dilin oluşmasını sağlayan konuşma yetimiz, birçok farklı dilin oluşmasını sağlamıştır. Teknolojik ilerlemeler sayesinde insanlar arasında farklı dillerin konuşulması dahi günümüzde herhangi bir probleme neden olmaz. Her ne kadar teknoloji araçları yardımıyla farklı lisanları anlamaya çalışıyorsak da dil öğrenmenin yerini tam manasıyla tutamaz. Ne demişler “ bir dil bir insan iki dil iki insan.” Bu sözden de anlaşılıyor ki dil öğrenmek özellikle içinde yaşadığımız çağda oldukça önemlidir. İnsanın kendini geliştirebilmesi, farklı kültürleri farklı ülkeleri tanıyabilmesi ve rahatça seyahat edebilmesi açısından, farklı dilleri öğrenmeye gayret etmelidir. Rahat iletişim kurmak istiyorsak dil öğrenmeliyiz. Değişimin içinde değişmeden durmak, akmayan şelaleye benzer ve zamanla pınarını yitirerek geriler, neticede kurur. İnsanın ufkunun açılabilmesi için kendini geliştirmesi, farklı kültürleri öğrenmesi, farklı ülkeleri gezerek deneyim kazanması oldukça önemlidir. Bunları rahat yapabilmenin başında da rahat iletişim gelmektedir.

Yazının geçmişine değinmek gerekirse; ağzımızdan çıkan cümleler ilk önce çivi ile daha sonra da kalem aracılığıyla yazıya kavuşmuştur. İnsan yaşadığı sürece ilerleme kaydederek ses etkileşimlerini telefona aktarmış ve daha sonraları ise kameranın ve televizyonun icadı ile iletişim boyut değiştirerek, görüntülü yollar ile de desteklenmiştir. Dünyanın bir ucunda ki insanlar ile görüntülü olarak konuşulacak kadar, ileri teknolojiye ulaşılmıştır. Şimdilerde insanların elinden düşmeyen akıllı telefonlar sayesinde, oturduğumuz yerden insanlar ile konuşur hatta ülkeler arasında dolaşır hale geldik. Her şey o kadar hızlı ilerliyor ki bir yerde insanlık geriliyor. İnsanlar uzaktan iletişimin büyüsü ile yan yana gelme gereksinimi dahi duymaz oldu. Dünyanın bir ucunda ki gelişmelerden haberdarız fakat yan komşumuzun nasıl olduğunu bilmiyoruz. Burada çok önemli bir hususu gözden kaçırır olduk. Her şey karınca kararınca güzel ve anlamlıdır. Abartıya kaçılan her durum, bizi sosyalleştirip geliştirmek yerine asosyal hale getirebilmektedir. Öyle ki baharı tattığımız bu günlerde ağaçların yeşerdiğini, çiçeklerin açtığını kaçıran nice insanlar vardır. Etrafında gezinen bir sürü sevimli köpeğin, sevimli videolarını canlı olarak seyretmek yerine çoğumuz akıllı denilen telefonların ekranına sığdırıp, seyretmeyi tercih ediyoruz. İletişim, sadece teknoloji boyutunda kaldığı sürece, aslında hiçbir şey ile iletişim halinde olmuyoruz. İzlediğimiz bir videonun akılda kalma zamanı balık hafızası süresi kadar.

İçinde bulunduğumuz bu sıkıntılı günleri bakın Reşat Nuri Güntekin şu sözleri ile nasıl da güzel özetliyor. “ insan ancak kaybettiği yahut kaybetmek üzere olduğu şeyleri böyle birdenbire sevmeye başlar.” Şimdilerde eşle dostla bir kahve içmenin, yan yana gelip iki kalem etmenin kısaca gerçek iletişimin ne olduğunu pandemi ile savaştığımız bu elzem zamanda net olarak anlamış olduk. Teknolojinin can sıkıntısına iyi gelmediğini, sosyalleşmenin telefonlar ile olmadığını şimdi daha iyi anlıyor ve kaybettiğimiz değerlerimize tekrar kavuşabilmenin mücadelesini veriyoruz. Sevimli hayvanların videosunu elimizde ki telefonlar ile izlemek yerine sokaklarda sağlıkla, özgür ve korkusuzca gezerek görmenin lezzetini, direk iletişim kurmanın güzelliğinin ve değerini bundan sonra artık biliyor olacağız.

 İletişim çağında gerçek iletişimin anlamını anladığımız ve farkında olarak yaşadığımız sağlıklı günlerde iletişimde kalmak dileğiyle…

Instagram / kader_cakr