Bu feryadımı duyan olur mu?4 Haziran 2020, Perşembe

Önce pandemi kurullarınca alınan Maske takma mecburiyeti olan İllerimizi bir görelim. Hangi illerde maskesiz sokağa çıkmak yasak? Koronavirüs salgını nedeniyle SAKARYA, Kütahya, Kars, Elazığ, Erzurum, Iğdır, Şanlıurfa, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bartın, Denizli, Düzce, Kastamonu, Muğla, Uşak, Rize, Karabük, Kayseri, Siirt, Tunceli, Kırıkkale, Kırklareli, Isparta, Burdur, Konya, Kahramanmaraş, Gaziantep, Gümüşhane, Bolu, Kocaeli, İzmir, Mardin, Amasya, Malatya, Zonguldak ve Bursa'da maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı.

Üstte okuduğunuz yasak kararı benim icadım, keyfi kararım değil, İllerin Valiliklerinde kurulu Pandemi veya Hıfzıssıha kurullarının kararı. Neymiş efendim Maske takmadan sokağa çıkmak yasak, Evet YA-SAK. Demek ki önce benim, tüm halkımızın için kurallara ve devletimizin yasaklarına karşı gelmemek, Koronavirüs denen illeti tekrar hortlatmamak için son derece uymamız lazım gelen bir YASAK.

Buraya kadar anladık galiba. Tam buradan sonra şöyle bir etrafınıza bakın öyle çarşı Pazar gezmenize lüzumu yok etrafınızdaki maskesiz gezenleri görün, çene altı yaparak ya da maskesini elinde taşıyarak işte var ya gibisinden yasakları hiçe sayan bir sürü andaval görürsünüz.

Ben iki gün arka arkaya özellikle Çark caddesinde dakikalarca gezdim ve durumu açıkça gördüm, kaba bir hesapla 500 kişiden 300 ünde maske yok, bazılarının elinde, zaten çoğunluğun çene altında. Ha bu söylediklerim yolda gezenler, birde mağazalarda çalışanlar var onlarında çoğunluğunda maske yok.

Ünlü bir mağazanın kapısında güvenlikçi elinde ateş ölçerle girenin ateşini ölçüyor ancak ölçtüğü kişide maske yok ya da çene altında içeri giriyor ses çıkardığı yok. Belli ki ona ateşleri ölç maske durumunu görme demişler. Altı geçit yanındaki fırında sıraya girip ekmek alayım dedim o da ne içerideki kuyrukta sıra bekleyen 2 kişide maske yok, ekmek veren tezgahtar da maske yok, ekmeği fırına atan pişiricide maske yok. Neden maskesiz insan fırının içine alıyorsunuz dedim, birde kabahat lı oldum bana verilen cevap “ Ne yapalım ekmek satmayalım mı adam giriyor içeri” şeklinde.

Süslü püslü hanımlar her halde bizi kimse fark etmez kendimizi gösteremeyiz düşüncesi ile Yasak masak takmıyor, zaten maske de takmıyor. Dediğim gibi genç nesil maskeyi elinde sallaya sallaya geziyor işin dalgasında, nasılsa bana bir şey olmaz havasında geziyor.

İşin en komik tarafı da benim Çark caddesinde gördüğüm tam 6 adet zabıta görevlileri . Önde 3, arkada 2 en arkada 1 kişi olarak caddeyi baştan başa geçiyorlar, geri dönüyorlar yaptıkları tek şey benim gördüklerimi görmemek. Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık bakanı Fahrettin Koca, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce valimiz Ahmet Hamdi Nayir ve diğer İl yöneticilerimiz bizler için gece gündüz çalışsınlar sağlıklı olmamız için çırpınıyorlar ama bu duyarsız  kanun, uyarı ve zorunluluk dinlemeyen kafasızlar pandemiyi başa döndürmek için daha fazla çırpınıyorlar.

Bu konuda hiçbir şekilde taviz istemiyorum, kim kontrol edecekse göreve davet ediyorum, dürüst, yasaklara uyan, devletimizin her talimatını titizlikle uygulayan kesimi bu zibidi kılık ve düşüncedeki insanların oyuncağı etmeyelim. Yazıktı günahtır, maske takmayanlar neyin peşinde  onu da anlamış değilim.

İnşaallah bu feryadımı duyan olur. 04.06.2020