DOĞAL YAŞAM23 Haziran 2020, Salı

Sürekli olarak şehirde yaşamanın zorluklarından, kalabalığından ve bunaltan beton yığını görüntüsünden şikâyet etsek de rahat yaşamın getirileri için bu tip sıkıntılara razı geliyoruz. Şehirden uzaklaşma düşüncesi özellikle pandemi ile mücadele içinde olduğumuz bu dönemde bu düşünce günden güne daha sempatik gelmeye başladı. Her ne kadar bu düşünce sempatik gibi gözükse de rahata ve şehirci yaşama alışmış insanlar, doğal yaşam konusunda pek bir bilgi sahibi değildir.

Günü birlik doğal yaşam hali, her şey hazır bir şekilde önünüze sunulduğunda cazip bir fikir gibi gözükebilir. Peki, hiç düşündüğümüzde doğal yaşamda her şey ile kendinizin ilgilendiğini. Sabah kalkıp, ahırdan kahvaltı için sütünüzü kendinizin sağıp içtiğinizi. Hatta sofraya gelene kadar o sütün hangi aşamalardan geçtiğini, yumurtanızı kümesten alıp yemek kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi? peki öncesinde o kümesteki hayvanların bakımı, kontrolünü bir düşünün. Köy yaşamına yani doğal yaşama ne kadar hazırsınız? Doğal yaşamda yaşamaya başlamadan önce doğal yaşama ne kadar hazırsınız öncelikle bu soruyu kendinize bir sorun derim. Her güzelliğin elbette öncesinde bir zorluğu olacaktır.

 Şehir yaşamına alışık bünyelere bu yaşam öncesinde zor hatta imkânsız gibi gelebilir ama bir gün şehirden uzaklaşmanız gerekirse bunları bilmekte de yarar vardır. Aslında mesele şehirde veya doğal yaşamda yaşamak değil tüketim alışkanlıklarımızı gözden geçirmekten geliyor. Her şey hazır olarak önümüze sunulduğunda, tüketimde sınırımız olmayabiliyor. Doğal yaşamda tüketim çılgınlığı yoktur. Her şey yeteri kadar olur. Emek verdiğin kadar nimete ulaştığın için emeğini ziyan edemezsin. Şehircilikte hazır tüketime alışıldığı için savurganlık kaçınılmaz bir gerçek oluyor. Aslında bize iyi geldiğini düşündüğümüz tüketim alışkanlığımız ruhsal sağlığımıza iyi gelmiyor. İnsan tükettikçe tükeniyor beraberinde doğasını da tüketerek çıkmaza sokuyor. Doğal yaşam hayali, günümüzde hemen herkesin istediği bir olgudur. Kendine ait bir bahçe, müstakil bir ev herkese başta cazip gelebilir fakat sanıldığı kadar bu hayal konforlu olmayabilir. Doğanın içinde sizi bekleyen birçok zorluk vardır. İlerde böyle bir hayaliniz varsa ısınma turlarına çok önceden başlayabilirsiniz. Bunun için bushcraft olarak adlandıran doğada hayatta kalma becerisi olarak tanımlanan bir kılavuz bile vardır.

Bu doğada en az donanım ile hayatta kalma becerisini kazandırmak adına düzenlenen eğitici bir aktivedir. Hazırlık evresinde bu tip aktivitelere katılarak, doğal yaşama ne kadar uyum gösterebiliyorsunuz bunu önceden bilmek, yaşayarak görmek mümkün. “Davulun sesi uzaktan hoş gelir.” Sözünü yaşayarak ne kadar hoş geleceğini, böyle bir hayaliniz varsa önceden deneyimleyerek görebilirsiniz.

Daha az tüketip daha fazla ürettiğiniz ve doğal yaşama daha saygılı olduğunuz bir hafta diliyorum.

 

Instagram / kaderr_cakr

Twitter / kaderr_cakr