Uyuşturucudan gençlerimizi korumalıyız27 Haziran 2020, Cumartesi

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gençlerimizi tuzağına düşüren ve ölüme kadar sürükleyen kötü bir gerçek var. Bu da uyuşturucu (madde) bağımlılığıdır. İşte toplumların bugününü ve yarınını tehdit ederek maddi ve manevi birçok zarara sebep olan bağımlılık, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir sağlık sorunudur.

Yıllardır tüm dünyada süre gelen bu soruna karşı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1987 yılında, uyuşturucu kullanılmayan sağlıklı bir toplum hedefine ulaşmak, uyuşturucu ile mücadele konusunda uluslararası alanda eylem ve işbirliğini güçlendirmek amacıyla 26 Haziran tarihini "Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü" olarak kabul etmiştir.

Bu kapsamda  ülkemizde yapılan etkinliklerle toplum, uyuşturucu madde kullanımının zararları ve madde bağımlılığının tedavi süreci hakkında bilgilendirilmekte ve sağlıklı yaşam davranışları vurgulanmaktadır. Aslında sadece bu özel günde değil nerdeyse her gün kolluk kuvvetlerimiz, sağlıkçılarımız gençleri ve aileleri bilinçlendirmek adına çalışmalar yürütüyor.

 Uyuşturucu ile etkin mücadele, ilgili tüm kurum ve kuruluşların koordineli ve işbirliği içerisinde yürütmesi ile başarılı olacaktır. Bu kapsamda yapılacak çalışmaların, arz ve talep ile mücadele, koruyucu ve önleyici faaliyetler, danışmanlık, tedavi ve rehabilitasyon olmak üzere tüm boyutları ele alması önem arz etmektedir.

Aslında çocuklar, madde kullanımına ilk sigarayla başlıyor. Onu kullandıktan sonra diğerlerine daha çabuk gidebiliyorlar. O yüzden ilk çocuklarımızı sigarandan uzak tutmalı ve ilerisi için doğru şekilde yol göstermeliyiz.  Güçlü aile ilişkileri olan çocukların ve gençlerin bu tip uyuşturuculara bağımlılık kazanmasının çok daha düşük bir ihtimal olduğu biliniyor. Bu yüzden en büyük  sorumluluk ailelere düşüyor.

Çocuklarınıza ilk olarak hayır demeyi öğretin.

 Doğru rol model olun.

Sık sık gözlemleyin ama gözetlemeyin.

Bağımlılıklar hakkında çocuklarınıza dolaylı ve doğrudan mesajlarınızı net verin.

 Çocuklarınızı sanata ve spora yönlendirin.

Aynı zamanda çevrenizde ve ailenizde bu maddeleri kullanan biri varsa kurtarmak için geç kalmayın.

Sağlık Bakanlığı’nın kurduğu  ALO 191 Uyuşturucu İle Mücadele Danışma ve Destek Hattı'nı sabit hatlardan ücretsiz olarak ve 7 gün 24 saat arayabilir, uyuşturucu ile ilgili danışma ve destek hizmetlerini doğrudan alabilirsiniz.