Komşu döşemeye devam ediyor 18 Haziran 2017, Pazar

Sadece 50 km ötemizde olan Kocaeli hafif raylı sisteme kavuşurken, Sakarya ise bırakın hafif raylı sisteme kavuşmayı daha Ada Ekspresi’nin kalkış durağı olacağı söylenen Mithatpaşa istasyonunun bile tarihini belirleyemedi.

BAKANLI AÇILIŞ 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Akçaray tramvay hattı hizmete açıldı. Akçaray'ın, Kocaeli Şehirlerarası Otobüs Terminali'nin yanındaki kalkış noktasında başlayan açılış seferine Milli Savunma Bakanı Fikri Işık katıldı. Ada Ekspresi’nin Gar’a gelmesi için yıllarca uğraşan, hatta istasyonun Mithatpaşa’ya gelmesine bile razı olan Sakaryalılar ise komşuya hasretle bakmakla yetiniyor.

GÜNDEME GELMELİ

Sakarya için olmazsa olmazların başında gelen hafif raylı sistem için artık maliyet / nüfus denklemi bahane edilmeden konuya hizmet açısından bakılmalı. Kaldı ki bu tür projeler Avrupa Birliği  yada Japon hibe kredileriyle desteklenirken, diğer bir çözüm yolu olan Bakanlığın vereceği destekler de göz önünde bulundurulmalı. Nitekim, Erzurum’da planlanan raylı sistemi, Bakanlığın üstleneceği belirtilmişti. 

ARTIK ŞART OLDU

Vatandaşlar, Kocaeli'de raylı sistem projelerinin bir bir hizmete girdiğini ancak ilimizde Ada Ekspresi'nin kent merkezine dahi getirilemediğini ifade ederek “Bu şehir artık hafif raylı sistemi çoktan hak etti. Nüfusu Sakarya’dan az olan illerde bile raylı sistem çalışmaları var. Örneği Erzurum. Biz onlar kadar olamıyor muyuz? Düşünebiliyor musunuz halen 8 kişilik araçlarla halkımız taşınıyor. Buna derhal bir çözüm bulunmalı” şeklinde tepki gösterdiler. 

İLİMİZE YAKIŞIR

Sakarya’nın raylı sistemle daha da büyüyeceğini ifade eden vatandaşlar “Artık taksi dolmuşlarla bu işin yürüyemeyeceğini halkımız gördü. Bunun yanında da minibüs sayısı merkezde çok fazla. Raylı sistem ulaşıma çözüm olacağı gibi, şehrimize daha modern bir hava verecektir. Gerek Büyükşehir Belediyesi ve gerekse siyasiler bu konu üzerine eğilmeli. Sakarya halkı bunu hak ediyor” diye görüş belirttiler. 

Bu haber toplam 306 defa okundu.