e-reçete yazmayanlara yaptırım geliyor 18 Haziran 2017, Pazar

PLAKET TAKDİMİ

Sakarya Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı sağlık tesislerinin yöneticileri haziran ayı olağan toplantısını Genel Sekreter Doç. Dr. Hasan Salih Sağlam başkanlığında yaptı. Toplantıda, Tıbbi Hizmetler Başkanı Op. Dr. Özcan Öktem, İdari Hizmetler Başkanı Dr. Hasan Bektaş ile Mali Hizmetler Başkanı Ahmet Kemiksizoğlu da hazır bulundu. Ramazan münasebetiyle iftar yaparak birlikte oruç açılırken Hendek Devlet Hastanesi Başhekimliğinden ayrılan Op. Dr. Celalettin Akyol’a iki yıla yakın verdiği hizmetlerden dolayı teşekkür edilerek, Genel Sekreter Sağlam tarafından hediye ve plaket takdim edildi.

BAŞARILAR DİLEDİ

Yeni göreve başlayan Uz. Dr. Sedat Aydın’a da başarı dileklerinde bulunan Genel Sekreter Sağlam “Bulunduğumuz makamlarda daha önce başkaları vardı. Bizden sonrada buralarda başka arkadaşlarımız hizmet edecek. Buralar halka hizmet için adeta bir bayrak yarışının olduğu yerlerdir. İki yıldır Hendek’te başarılı çalışmalarda bulunan arkadaşımız Op. Dr. Celalettin Akyol’a teşekkür ediyor ve yeni görev yerinde başarılar diliyoruz. Bunu bir ayrılık veya veda olarak görmüyoruz. Aramıza yeni katılan Uz. Dr. Sedat Aydın’ın da devraldığı bayrağı daha ileriye taşıyacağından şüphemiz yok, başarılar diliyoruz.” diye konuştu.

HASSASİYET VURGUSU

İftarın ardından gündemdeki konular değerlendirildi. Genel Sekreter Sağlam sağlık meslek lisesi öğrencilerinin zorunlu yaz stajlarıyla ilgili yaşadığı sorunun çözümü için İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün talebiyle Bakanlık nezdinde çalışmalar yapıldığını, bu kapsamda staj yeri bulamayan öğrencilerin kamuya ait sağlık kuruluşlarında stajlarını yapacaklarını dile getirdi. E-reçete sistemiyle ilgili de değerlendirmede bulunan Sağlam, bu konuda Sağlık Bakanlığı’nın talimatları ve hedefleriyle ilgili yazılı bilgilendirmelerin hekimlere yapılmasına rağmen hala hassasiyet göstermeyenlerin olduğunu dile getirdi.

CEZA VERİLECEK

Reçetelerin artık elle yazılmayacağı ve e-reçete yazılması gerektiği halde yapılan incelemelerde bazı hekimlerin baktıkları hastalara hiç e-reçete yazmadığının tespit edildiğini söyleyen Sağlam “Bu kabul edilir bir durum değil. E-reçetede ‘0’ çeken hekimler var. Bunlara bir ceza verilmemesi mümkün değil. Bu bizim keyfi istediğimiz bir şey değil. Bakanlık bu konuda talimat vermiş, bizde artık reçetelerin e-reçete şeklinde verileceğini hekimlerimize bildirmişiz. Bu konuda kurum olarak gereğini yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.” dedi.

Bu haber toplam 163 defa okundu.