Sakarya’ya neler oluyor? yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

Sakarya’ya neler oluyor?11 Temmuz 2020, Cumartesi

Hendek’teki Yukarıçalıca Mahallesi mevkiinde havai fişek fabrikasında geçtiğimiz hafta Cuma günü büyük bir patlama meydana gelmişti.

Patlamanın büyüklüğünü gündemi takip ettiyseniz zaten az çok anlarsınız. Patlama sesi ilimiz genelinde, ilçelerde hatta komşularımızda bile duyulmuş, sarsıntıya sebep olmuştu. Panikle sokağa dökülen insanlar ilk etapta deprem oldu sanmış ama sonra gerçeği öğrenince  ‘yine mi patladı’ tepkisi göstermişlerdi.

Çünkü İlimizde daha önce bir çok aynı fabrikada patlamalar meydana gelmişti. Ama bu seferki gerçekten çok büyük ve etkili olmuştu.

Neden mi?

Meydana gelen elim olay sonucunda 7 kişi hayatını kaybetmiş, 126 kişide yaralanmıştı. Hatta çevresinde de bir çok ormana, tarlaya, evlere zarar vermişti. Patlamanın etkisiyle evler, camlar, kapılar yıkılmış, ağaçlar yerlerinden sökülmüştü.

Günlerce süren hatta şuan bile devam eden aramalar sonucunda hayatını kaybeden vatandaşlarımızdan bir iz bulunmaya çalışıyor. Malum patlamanın etkisiyle neler olduğunu tahmin ediyorsunuzdur.

O aramalar hala sürüyor.

Sonra sel oldu…

Çarşamba günü ise Kaynarca ve Kocaali ilçelerimizde yağan yağışlar sonucunda sel baskınları oldu.  O kadar şiddetliydi ki  yağışlar 35 mahallede 50 bin dönüm tarım arazisi, evler, hayvan bakılan ağırlar, eşyalar zarar gördü ve sular altında kaldı.

Ama biraz düşünecek olursak daha önceki yıllarda da özellikle geçen yılda bu ilçelerimiz şiddetli yağışlar sonrası sel meydana gelmişti.

Sebebini merak ediyorum?

Her yıl yaşanan bir olaysa bu neden önlem alınmıyor?

Bu  kadar çiftçiler ve  mahsuller zarar görüyor. Neden artık bir çözüm üretilmiyor?

Ve son olarak…

Taşkısığı’nda patlama meydana geldi.

 Evet, Adapazarı ilçemiz Taşkısığı mevkiinde Perşembe günü Hendek’te ki havai fişek fabrikası patlaması sonucunda patlamayan fişekler imha etmek için götürüldüğü yerde sebebi belirlenemeyen bir şekilde patladı.

O patlamada 3 askerimiz şehit olurken 11 asker, 1’ide sivil personel yaralandı.

Peki, bu imha anında nasıl bir problem oldu ki böyle bir sonuç ortaya çıktı?

Sakarya gündeminde merak konusu oldu.

Bunun üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ilimize gelerek olay yerinde inceleme yaptı.

Daha sonra yaptığı açıklamasında İçişleri Bakanı Soylu, “Bu fabrikanın buradaki çalışma iznini Sakarya Valiliği ilk önce askıya alacak ardından da iptal işlemlerini gerçekleştirecek” dedi.

Böylelikle fabrikanın kapatılması için adımlar atıldı.

Tam olarak bir haftada 3 ayrı olay meydana geldi. İster istemez akıllara “Sakarya’ya neler oluyor?” sorusu geliyor.