Havai fişek yasaklansın (mı) yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

Havai fişek yasaklansın (mı)11 Temmuz 2020, Cumartesi

Şu Havai fişek olayını oldum olası hiç sevmedim, halada sevmem. Sevmemem nedenimde beni tamamen haklı çıkardı. Ard arda gelen iki patlamada hayatını kaybeden, şehit olanlara Allahtan rahmet diliyorum, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

Havai fişek atmanın öteki adı da cebinde parası fazla olanın paralarını havaya atması ve ahmakça bir şeyler yapmasının tam tarifi. Önce düğünleri ele alırsak cevabını veremediğimiz bir soru ile karşılaşırız. Havai fişeklerin atıldığı düğünler genelde zengin veya sonradan görmelerin olduğu düğünler olarak göze çarpıyor.

Eğer düğün içeride ise sonlara doğru davetliler dışarıya çağrılıyor ve para babaları veya sonradan görmelerin havaya attığı paralar ışık şeklinde izlettiriliyor, bahçede iseniz birden bire patlamalar ile irkiliyor ve sonrasında havai fişek saçmalığını izliyorsunuz. Bu kadarlık la bitmeyen bu saçmalığın sonrasında orada bulunanlar bu olayı alkışlıyorlar, bunu da anlamak çok güç.

Eğer düğün zengin ailenin değil de mütevazi bir kesimin ise fişek olayı kimsenin aklına gelmiyor. Ancak iki düğünde olup bitiyor. Havai fişek atılınca gelin damatta ne gibi bir şeyler oluyor, atılmayınca neler oluyor artık orasını bilemiyoruz. Acaba zengin damat gelin hanıma “ nasılda attırdık, herkese de gösterdik” mi diyor onu da bilemiyoruz.   

Hendek fabrikasında meydana gelen patlamanın ardından, nakil patlaması nasıl izah edilecek onu da çok merak ediyorum, yani iki yerde de ihmal veya beceriksiz uygulamalar yönünden. Hendek patlamasına 3 Bakan birden gelirken nakil patlamasına sadece 1 bakanın gelmesinin nedenini de çok merak ediyorum. Ölü sayısı arasında sadece 1 fark var, Hendek patlamasında yaralı çok idi, nakil patlamasında yaralı sayısı çok az, acaba fark orada mı diye düşünüyorum.

Dedim ya şu havai fişek olayını hiç sevmem, ancak hemen her her de karşımıza çıkan ve Dünya üzerinde binlerce yıldır kullanılan bu meret şey  artık tamamen yasaklanmalıdır. Efendim ben tedbirimi aldım, ben iyi biliyorum, bana bir şey olmaz safsatalarını terk edip havai fişek olayını tamamen sonlandırmak lazımdır. Bir tek fabrikayı kapatarak bunu geçiştiremeyiz, bataklığı kurutmak lazım. Bu gün için fabrika kapatılır ancak bunun ithalatı var, onu da kökten yasaklamak lazımdır.

Havai fişek atılması olayı o kadar basit ve sorumsuzluk ki bunun örneğini son olarak Sakaryaspor kutlamalarında gördük, Atatürk stadındaki pasta kesimi öncesi hiçbir ön tedbir alınmadan, hiçbir güvenlik alınmadan 4 veya 5 kutu havai fişek atılımı yapılmıştı. Allahtan bir aksilik çıkmadı.

Tüvasaş tesislerinde önceki hafta yapılan ilk milli tren tanıtımında gündüz ve öğle saatinde havai fişek gösterisi yapılmıştı. Allahın o sıcağında fabrika bahçesinde gündüz yapılan havai fişek atımında hiç kimse bir şey göremedi, hani gece olurda ışıkları şekilleri görürsün. O havai fişekleri atmak yada attırmak kimin saçmalığı idi onu da ne soran oldu bunu da bilemiyoruz.

Bunların hepsinin ortak adının “ Ben yaptım oldu, kimse karışamaz” olduğunu düşünüyorum. Ancak 7 canın gittiğini de hatırlatıyorum. 11.07.2020