NE OKUMALIYIZ yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

NE OKUMALIYIZ14 Temmuz 2020, Salı

Hemen herkes kitap okumanın faydalarından, hayatımıza sağlayacağı olumlandırmalardan bahseder. Kitap okumak, tartışmasız dünyamızı güzelleştiren ve kaliteli yaşamımıza katkıda bulunan çok değerli bir alışkanlıktır. Peki, bu alışkanlığa sahip olmayanlar kitapların dünyasına nasıl ve nereden başlayarak katılabilirler. Bunun cevabı ise yine kişinin eğilimlerine bağlı olarak değişen bir durumdur.

 Kitap okumaya sevdiği türlerden başlayan biri, çok kısa süre zarfında bu alışkanlığı kendiliğinden kazanmış olacaktır. Kendisini hangi türe daha yatkın hissediyorsa o türden bu alışkanlığı edinmeye başlamalıdır. Bu aksiyon seven birisi için polisiye olur. Macera seven biri veya seyahatten hoşlanan biri için anı olabilir. Bilimle ilgilenenler için bilim- kurgu, araştırmayı sevenler için inceleme-araştırma, tarih ile ilgilenenler için tarih kitapları veya kişisel gelişim okumak isteyenler için kişisel gelişim kitapları olabilir. Yemek ile ilgilenenler için yemek kitapları hatta yemeğin geçmiş tarihine kadar merak edilen tüm sorularının yanıtlarını bulabilecekleri dolgun içerikli kitaplar ile kitap okuma alışkanlığı edinmek mümkündür. Bu tip örnekleri çoğaltmak mümkündür, kişi yeter ki okumak istesin mutlaka kendine ve eğilimleriyle ilgili bir tür ile tanışır. İlerleyen zamanlarda kişi neye yatkın olduğunu deneyerek, okuyarak tecrübe edecektir. 

Bu güzel alışkanlığı ebeveynler çocuklarına masal- öykü ve hikaye kitapları ile kazandırabilirler. Çocuk okuma-yazmayı bilmese dahi resimlerine bakarak bu dünyaya adım atması sağlanmalıdır. Kitapları sevdirmeye ilk olarak resimli olanlar ile başlanırsa çocuk hayal etmeyi ve hayal dünyasını genişletmeyi de öğrenir. Dinlediği bir masalı resimler yardımıyla aklında şekillendirir ve kitaplara olan sempatisi içten içe gelişir. Bunu bir atasözü ile desteklemek gerekirse; “Ağaç yaş iken eğilir.” Bu güzel söze istinaden küçük yaşlarda bu alışkanlığı kazandırmak çocuklara verilebilecek eğitimin sanırım en güzeli olacaktır. Çocuk, kitaplar aracılığıyla merak etmeyi ve hayatı sorgulamayı öğrenir, yeteneklerinin zamanla farkına varır ve bu seçeceği mesleği dahi etkiler. Özellikle tatil dönemi içinde olan minikler için yaz tatili kitapları ve macera kitapları oldukça ilgilerini çekecek türlerin başında gelmektedir.

Kişi kaç yaşında olursa olsun kitapların büyülü dünyasıyla tanışmalıdır. Kitapların dünyasına adım atmalı ve kendi dünyasını kitaplar yardımıyla keşfe çıkarak bulmalıdır. Bu dünyaya adım attığında önünde açılan geniş kapıdan girmeli ve bu kapının hangi manzaraya açılacağına kendi karar vermelidir.

 

Instagram / kaderr_cakr

Twitter / kaderr_cakr