BAYRAM GELDİ28 Temmuz 2020, Salı

Bayram denilince akla ilk olarak etrafta neşe ile cıvıldayan çocuklar, rengârenk şekerler ve uzak kalınan sevdiklerimizle özlem gidermek geliyor. İçinde bulunduğumuz bu zamanda bunların hepsine ulaşmak, şimdilik biraz uzak ihtimal fakat imkânsız değil.

Pandemi ile mücadelenin devam etmesi ve alınan tedbirlerin sürdürülmesi sebebiyle bu bayram sevdiklerimizin iyiliği için mesafemize biraz daha dikkat edeceğiz. Sağlığa giden bu yolda yapılan fedakârlıkların, olumlu sonuçlarını tedbirli davranmaya özen gösterirsek alacağımızı umut ediyorum. O gün geldiğinde her günümüz ayrı bayram, ayrı neşe olacak.

Hep eski bayramlara özlem duyardık, bayram günü uzayıp giden anlatılar, hep geçmiş güzel günlere dair kıstaslar olurdu. Geçen bayram ve bu bayramın gelişinden anlıyoruz ki her bayram güzel, her bayram özel…

Zamanın getirileri, koşulları, bayram anlayışımızı biraz değiştirmiş olsa da bayram yine bayram. Eskiye duyulan özlem yerine, eski bayram tadında yaşamak yine bizlerin ellerinde. Bu bayram bunları uzun uzun düşünmek için yeterince vaktimiz olacak, bayram demek büyükleri ziyaret demek, küçüklere değerlerimizi özümseterek, geleceğe hazırlamak demek. Çocuklarımıza bayramı bayram gibi yaşatalım, uzunca anlatalım anlamını, önemini ve güzelliğini. Hepimiz biliyoruz ki en güzel anlatım şekli, örnek olarak göstermektir. Bunun hazırlığını hemen bugün yapmalıyız ki, gelecek de pencere önünde üzülüp, uzak kaldığımız sevdiklerimizin yolunu, hüzünlü gözlerle seyretmeyelim. O zaman küçüklerimize katmaya çalıştığımız değerleri ilk önce biz özümseyerek büyüklerimizi ve sevdiklerimizin gözlerini yollarda koymak yerine, gönüllerimizde yaşatacağız. Bu bayram zorunlu duygudaşlık yaparak, unutulmaya yüz tutan değerlerimizin gerçekten değerlerini anlıyoruz. Bayramların eski lezzetiyle yaşatacağımız ve yaşayacağımız sağlıklı günlere kavuşacağız ve o zaman yitirilen birçok anlamı, daha iyi anlamış, idrak etmiş olacağız. Gerekli dersleri çıkarıp, geçmişte yapılan hataları tekrarlamacağız. Bayramı tatil olarak algılamayı, bu bayramdan sonra sanırım bırakmış olacağız.

 Deniz de yüzerken denizin renginin güzelliğinin farkında olamayız, başımızı sudan çıkardığımız da fark ederiz. Farklı kültürlere baktığımızda kültürümüzün muhtemel hoşluğu daha çok anlaşılıyor. Hayatımıza kattığı mutluluk, ruhumuza verdiği eşsiz huzur, özellikle sevdiklerimizden uzak kalmak zorunda olduğumuz, bu elzem zamanda daha iyi anlamış olduk. Olumsuz gözüken bu zamanda ileriye dönük olumlu çıkarımlar elde ettik. O özlenen serbest zamana kavuştuğumuz da hiç şüphesiz hayatın anlamını daha iyi anlayarak yaşayacağız.

 Bu bayram, her şeye rağmen sevdiklerimize, sevdiğimizi söylemenin tam zamanı. Küslerin barışması için bayramlar en güzel fırsat. Sevdiklerimize sarılmak ve uzak kalınan maviliklere tekrar kavuşmak için biraz daha sabır, tekbir, özen. Sağlıklı günlerin ve sevdiklerimizle korkusuzca görüşebileceğimiz zamanın gelmesi ümidiyle…

Şimdiden kurban bayramınızı kutlar, iyi bayramlar dilerim. Sağlıkla kalın.

 

Instagram / kaderr_cakr

Twitter / kaderr_cakr