İYİ BAYRAMLAR31 Temmuz 2020, Cuma

Bugün güzel bir gün.  Bugün bayram. Ne yazık ki buruk ve eksik bir bayram geçireceğiz. Koronavirüs pandemisi ülkemizde görülmeye başlayalı ikinci bayram olacak. Ramazan Bayramı yasaklarla geçmişti.

Şimdi ise Kurban Bayramı’ndayız. Yasaklar olmasa da kısıtlamalar ve kurallar getirildi. Artık eller öpülmeyecek, bayramlaşmalar olmayacak… İnşallah bu durum biran önce son bulur.

Bayram deyince aklımıza; çocukluğumuzda kalan o mutlu anlara dair sonsuz heyecanlarımız geliyor.

Kurban bayramı telaşlı olsa da güzeldir. Bayram öncesi birçoğumuz telaş yaparız. "Koşturup yorulacağız, ah bir atlatsak" diye düşünürüz.  Tatlı telaş değil mi geldi geçti. Hele birde kalabalık bir aile isek tasalanmaya hiç gerek yok. O curcunanın, o koşuşturmanın, o anki telaşların tadı bir başkadır.

İyi ki bayramlarımız var.  Bayram deyince ülkemizde çok farklı şeyler oluyor. Öncelikle bu mutlu bayramlarda yola çıkan yolcularımız kendinize çok dikkat edin. Bayramı tatsız ve acı dolu yarınlara çevirmeyin lütfen. Trafik kurallarına uyarak yolculuğunuzu gerçekleştirin.

Ziyaret ettiğiniz akrabalarınıza, yaşlılara hoşgörüyü ve saygıyı; çocuklara sevgi göstermeyi unutmayın.  Bizler belki biraz genciz ama eskiden daha farklı bayramlar yaşıyoruz. Yada dedelerimizden ninelerimizden ‘nerde eski bayramlar?’ lafını duyduğumuzda merak edip onları dinliyoruz. O yüzden  eski bayramların tadını bulamasak da örf, adet, gelenek ve göreneklerimizin ölçüsünde bu bayramları yaşamak yine de çok önemli. Hala hayattayken sevdiklerimizle bir arada olmak yıllar sonra buruk anılar olarak yad edeceğimiz günler olacak unutmayalım.

Hala güneşin tadını bulabileceğiniz, tatil beldelerinin havuzları, kıyı şeritlerindeki masmavi kumsallarının keyfi,  o zamana yenilerek unutulup giden kalpten ilişkiler kadar ısıtmayacak hiç bir zaman, hiç birimizi...

Manevi duyguları en yoğun yaşadığımız, yaşattığımız, hayatın onca koşturmacası içinde aile kavramını hatırladığımız, hatırlattığımız, küskünleri barıştırma vesilesi olan bu önemli günlerin değerini iyi bilmek ümidiyle, sevdiklerinizle nice mutlu bayramlar…