Kızılcık pazarda22 Ağustos 2017, Salı

MİDEYE İYİ GELİR

Kızılcık satıcısı Doğantepeli Ali Yanık, “Kızılcık ishale ve bağırsak yaralarına, mideye, safraya iyi gelir. Eskiden çekirdeğinden elde edilen yağdan sabun yapılır, gaz lambasında kullanılan bir yağ elde edilirdi. Büyüklerimiz iplik çıkrığı ve çarklarının yapımında metal çarklar yerine kızılcık dallarından yapılan çarklar kullanılırdı. Harmanda, tarlada kullandığımız dirgen ve sürgü dişleri, öteki kimi tarım aletlerinin saplarını kızılcık ağacından yapardık” dedi.

ŞEYTANIN KÜREN BAŞI BEKLEDİĞİ GİBİ…

Yanık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kızılcığın ilginç bir özelliği, çok erken çiçek açmasına karşın, meyvesinin epeyce geç olgunlaşmasıdır. Bu sebeple Anadolu’da ‘Şeytanın küren başı beklediği gibi beklemek’ diye hoş bir deyim vardır ve uzun sürecek, kolay sonuçlanmayacak işler için söylenir. Şeytan çiçek açtığını görünce, şu ağaç erken meyve verecek, altında bekleyeyim de yiyeyim diye beklemeye başlarmış. Bekleyiş o bekleyiş… Şubattan, Marttan, Ağustos’a hatta Eylül ayına kadar beklermiş. Meyve vermediğini görünce bırakıp gidermiş.

REÇEL, ŞERBET, MARMELAT…

Yanık son olarak şunları ifade etti: “Kızılcık meyveleri av etleriyle kızartılmış etlerin yanına jöle yapımında kullanılır. Meyveler taze olarak da yenir; reçel, şerbet, marmelat, şurup yapımında kullanılır. Taze ya da kuru meyve suda haşlanıp içilirse ishal hemen kesilir. Ayrıca, günde bir bardaktan bir süre içilecek kızılcık suyu mesane iltihabını iyileştirir. Kuru meyvenin kaynatılıp pelte kıvamında yenilmesi de basura iyi gelir. Tarihte kullanılış biçimleri yukarıda da anlattım. Bizler tarihimizle ilgili olarak da ‘Kızılcık sopası’ sözünü hatırlamakla yetinsek bize yeter.” / Mustafa Hamdullah Ergin-Geyve Haber

Bu haber toplam 741 defa okundu.