“Hasarlı okul için kimse riske girmez”13 Kasım 2017, Pazartesi

SORULARI YANITLADI
Vali İrfan Balkanlıoğlu basın mensuplarıyla kahvaltılı basın toplantısında bir araya geldi. Gerçekleşen toplantıya; Sakarya İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, İl Jandarma Komutanı Albay Cengiz Yiğit ve basın mensupları katıldı. Vali Balkanlıoğlu basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

YENİ ADLİYE BİNASI

Yeni adliye binasının yapılmasında bir sorun yok diyen Vali Balkanlıoğlu, “Bunun çalışmaları devam ediyor, yapılacak. Tasarruf tedbirleri amacıyla kamu binalarındaki yatırımlar durdu diye ortada birşeyler dönüyor. Bu, sadece lojman gibi yada acili olmayan yatırımlarda tasarruf uygulanacak” ifadelerini kullandı.

TESİSLER VE ÇEVRE

HES veya taş ocağı tesislerin yapılması konusundaki itirazları anlayışla karşıladıklarını söyleyen Balkanlıoğlu “Millet haklı olarak birşeyler istiyor; okul olsun, hastane olsun asfalt olsun; o yapılsın bu yapılsın. Bunları Rusya’dan mı ithal edeceğiz. Mecburen ülkemizde yapacağız. Şehirlerde binlerce ton çöp üretiliyor ister istemez. Bunlar için mecburen bir yer bulunması gerekiyor. İsteriz ki çevremizde hiç düzen bozulmasın ama bu yatırımların da bir yerde yapılması gerekiyor. Bakıyoruz ki kimse bulunduğu bölgeye bu tesislerin yapılmasını istemiyor. Elektrikle ilgili kesinti olsa herkes isyan ediyor ama bunun olmaması için de tesislerin yapılması gerekir. Tabi uygu yerlerde ve çevrenin düzenini bozmadan” dedi. 

"CEZAEVİ OLACAK"

Hendek'te bulunan Kredi Yurtlar Kurumunun yerinin cezaevi olacağını belirten Vali Balkanlıoğlu, "Valilik binasının hemen yanına planlanan Adliye binasının yapılmasında bir sorun yok devam ediyor yapılacak. Eğer bir kamu binası boşta veya atılsa öncelikle onları tespit edip ihtiyacı olan kurumlara verilmesi gerekir. Devlete ait bazı binalar var ki boş ve atıl. Hendek ilçesinde Kredi Yurtlar Kurumuna yapılmış bir yer var. 3-5 senedir atıl durumda duruyor binalar. Bin 500 mahkumu barındırabilecek açık cezaevi ihtiyacı var. Bazı yerde üst üste kalıyor bazı yerlerde. Başsavcı ile istişare yaptık. Orası açık cezaevi olacak" dedi.
 

BAŞKANI İKNA ETME SÜRECİ VAR

Ada Treninin şehir merkezine girmesi hakkında bir açıklama yapan Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu,"Büyükşehir Belediye Başkanımızın ayrı görüşü talep edenlerin ayrı görüşü var. Şehir içindeki trafiğin anormal bir şekilde yoğun olması ve belirli saatlerde kilit duruma gelmesi trenin gelmesiyle hemzenin geçitlerinde trafiği daha da olumsuz yönde etkileyecek. Ama onunda alt geçit, üst geçit diye sistemiyle aşılabilir diyorlar. Bu konuda çalışmalar devam ediyor. Başkanı ikna etme süreci var" diye konuştu.

HASARLI OKULLAR
Bir gazetecinin “CHP Milletvekili Engin Özkoç, Sakarya’da 21 okulun hasarlı olduğu gerekçesiyle yıkılması gerekir” şeklinde bir açıklaması oldu. Siz bu konuda ne diyeceksiniz şeklindeki sorusuna Vali Balkanlıoğlu “Sakarya malum deprem bölgesi. Hiçkimse, oturulamaz raporu olan bir yerde çocukları okutma cesareti gösteremez. Bütün okullar bildiğim kadarıyla deprem açısında risk değerlendirilmesinden geçirilmiş olması gerekir. Arada bir böyle polemikler oluyor. İl Milli Eğitim Müdürümüzle bu konuyu görüştüm; bir okulumuz zannedersem boş ve yıkılıp yerine ise yenisi yapılacak. Diğerleriyle ilgili bir sorun yok, fakat güçlendirme çalışmaları devam ediyor. Yani herhangi bir okulda oturulamaz raporu olup da eğitimin devam ettiği bir durumun olmaması lazım. Bu riske kimse giremez. / Uğur Cem Karataş

 

Bu haber toplam 222 defa okundu.