Toçoğlu’dan bütçe çıkışı13 Kasım 2017, Pazartesi

20 YENİ OTOBÜS

Büyükşehir Belediyesi Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. 5 ilave gündem maddesi ile birlikte 76 madde görüşülerek karara bağlandı. Meclis Toplantısı’nda şehir içi ulaşım filosuna dahil edilecek 20 yeni otobüs için süreç resmen başlatıldı.

GÜNDEM MADDELERİ

Gündem kapsamında; 1 ile 39. maddeler İmar ve Bayındırlık Komisyonu’ndan geldiği şekliyle kabul edildi. 41. Madde Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan, 42. Madde Ulaşım ile Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan, 43. Madde Hukuk Komisyonu’ndan geldiği şekliyle kabul edildi. 11. maddeye MHP Grubu ret oyu kullanırken, 15 ve 40. maddeler ise İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na geri iade edildi. 45 ve 54. madde arasındaki 10 madde İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na oy birliğiyle havale edildi. 55, 56, 57, 58, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67 ve 76. maddeler oy birliğiyle kabul edildi. 59. madde Hukuk Komisyonu’na, 68, 69, 70, 71 ve 72. maddeler Plan ve Bütçe Komisyonu’na, 73, 74 ve 75. maddelerin İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havalesi ile Büyükşehir Meclisi oturumunun 17 Kasım Cuma günü saat 15.00’da toplanmasına oy birliğiyle karar verildi.

ÖZTÜRK’E TEPKİ

Öte yandan başkan Toçoğlu, 11. maddenin tekrar görüşülmesi talebinin ardından Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk’e madde ile ilgili soru sordu. Soru karşısında cevapsız kalan Öztürk’e Toçoğlu tepki gösterdi.

15 METREYE

DÜŞÜRÜLDÜ

Erenler Kardelen Sokak’taki 30 metrelik imar yolunun 15 metreye düşürülmesine yönelik hazırlanan uygulama imar plan değişikliğinin tekrar komisyona gönderilmesini teklif eden Etçioğlu olayın içeriğini sordu. Ardından konu hakkında bilgi isteyen Toçoğlu, bilgi verememesi üzerine Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk’e sert çıktı.

TEKRAR KOMİSYONDA

Bütçenizi önceden ayarlamanız gerekiyor. 3 ay önceki bütçeyle gelirseniz konu hakkında tabi ki bilgi veremezsiniz diyen Toçoğlu, Etçioğlu’nun raporun reddini teklif etmesiyle birlikte tekrar komisyona gönderilerek madde kapandı.

CADDE 54 KONUSU

Cadde 54 projesi hakkında “3 farklı ihalenin yapılma sebebini öğrenmek istiyoruz?” diyen MHP Meclis Üyesi Ziya Akar “Cadde 54 projesi Serdivan Belediyemizle başlatılmış olan bir projedir. Bununla ilgili yaptığımız incelemede 3 adet ihale olduğunu gördük. İhalelerde 85 bin metrekarelik bir alan olduğu söylendi. 111 milyon TL muhammen bedel ile ihale alındı. Bu ihale ile ilgili 2 farklı ihale ilanının veriliş nedenini öğrenmek istiyoruz” diye konuştu.

ÜZERİNDE DURACAĞIZ

Konu hakkında “ İhalede şu anki imar durumunda 6 kata müsaade edildiği 17 buçuk metre yüksekliğin kabul edildiği bir vaziyetteyiz. İmar komisyonuna Serdivan Belediyesi’nden proje gelirken yükseklik serbest olarak gelmiş. Fakat Büyükşehir’de 17 buçuk metre olarak sabitlenmiştir. Ama konut alanı açılmaması şartıyla verilmiştir. Ancak Forma baktığımızda Halka açık 364 adet ikamet yerleri gösteriliyor. Bunlarla ilgili ben Serdivan Belediyesi’ ne müracaat ettim. MHP grubu olarak da bu ihale konusunun üzerinde duracağız” diyerek konuşmasına son verdi. / Özgür Ceylan

Bu haber toplam 231 defa okundu.