İsen yeni modeli anlattı14 Kasım 2017, Salı

TOPLANTI

AK Parti Sakarya Milletvekili Mustafa İsen, Ofis Sanat Merkezi'nde (OSM) düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, ortaöğretim kurumlarına kayıt sürecinin yeni düzenlemeyle basit, sade ve anlaşılır hale getirildiğini söyledi. 

EĞİTİM BÖLGELERİ

Her ortaöğretim kurumunun sınav puanıyla öğrenci aldığı modelin kaldırıldığını vurgulayan İsen, "Sınavsız öğrenci alan liselere yerleştirme için her ilde öğrencilere yakınlık odaklı eğitim bölgeleri oluşturulacaktır. Eğitim bölgeleri oluşturulurken bölgenin genel nüfus verileri, ortaokul öğrenci nüfusu, okulların türleri ve konumları dikkate alınacaktır. Eğitim bölgesindeki her ortaokul, eğitimde süreklilik prensibi çerçevesinde türleri itibariyle ortaöğretim kurumlarıyla ilişkilendirilir." diye konuştu.

AKADEMİK ÇEŞİTLİLİK

İsen, veli ve öğrencilerin ortaokula kayıtları esnasında gidebileceği liseyi bileceğini belirterek, şunları söyledi: "Sınavla öğrenci kabul alan okul sayısı sınırlı ve sınava girmek isteğe bağlı olduğu için öğrenci ve veliler üzerindeki sınav baskısı ve stresi azalacaktır. Tüm öğrencilerin liseye yerleşmek için sınava girdiği modele göre daha eşitlikçi bir uygulamadır. Mahalle liselerinin önemi artacak ve her liseye farklı akademik düzeylerde öğrenci geleceğinden, il veya ilçe düzeyinde bilhassa okul için akademik çeşitlilik sağlanacaktır."

GÜZEL BİR GELECEK

Eğitimin sadece Milli Eğitim Bakanlığı'na bırakılmayacak kadar önemli olduğunu belirten İsen, bu konuda yerel yönetimler, okul aile birlikleri, veliler ve ilgili STK'larla sağlıklı iş birliği gerçekleştirilmesi gerektiğini kaydetti. İsen, sistemin iyi uygulanması gerektiğini ifade ederek, çocuklar için hep birlikte güzel bir gelecek hazırlayacaklarını dile getirdi.

Bu haber toplam 256 defa okundu.