Para yok para6 Aralık 2017, Çarşamba

Bir yandan Amerika'daki Rıza Sarraf olayları, bir yanda CHP'nin Cumhurbaşkanı'nın ailesiyle ilgili açıkladığı belge tartışmaları, bir yanda yıl sonu nedeniyle maaşlardaki yapılan toplu iş görüşmeleri, bir yandan dövizdeki dalgalanma derken piyasalarda nakit para akışı neredeyse hiç durdu.

2018 ZOR GEÇECEK GİBİ

Hükümet kanadı piyasalarda her ne kadar ciddi anlamda bir kriz yok dese de halkın mutfağındaki tablo hükümeti çokta desteklemiyor. Piyasalarda mal satışı anlamında hareketlik olduğunu belirten esnaf, nakit akışında büyük sıkıntı olduğuna vurgu yapıyor. 2018 yılının zor bir yıl olacağı yönündeki düşünceye sahip vatandaş sayısı ise giderek artıyor.

MUTFAKTAKİ YANGIN

Türkiye, dünya genelindeki ekonomik dar boğazdan geçmiş yıllara göre daha az etkilense de sıkıntının halkın bütçesine her geçen gün daha fazla yansıdığını belirten vatandaş, "Hükümette göre derin bir kriz yok. Doğru, ortada derin bir kriz yok ama bir kriz var. Ve bu kriz çok basit haliyle döviz ve altındaki dalgalanmayla bile görülebilir" dedi.

Hüseyin Cumalı

-------------------

İflas ettik

İcra İflas Kanunu'na Muhalefet suçundan dolayı hapse girenlerin sayısı 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 34 oranında artarak 17 bin 488'e yükseldi. Sakarya hapisteki 344 borçlu sayısı ile ülke 13’üncüsü oldu.

Piyasalardaki nakit krizi giderek büyürken, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğü verileri vatandaşın durumunu ortala koydu. Bölge Müdürlüğü'nden alınan "Ceza İnfaz Kurumu İstatistikleri" verilerine göre, Türkiye'de İcra İflas Kanununa Muhalefet suçundan dolayı hapse girenlerin sayısı artıyor.

İcra İflas Kanununa Muhalefet suçundan dolayı hapse girenlerin sayısı 2015 yılında 13 bin 24 iken 2016 yılında yüzde 34 oranında artarak 17 bin 488'e yükseldi. Borcunu ödemeyerek hapse girenlerin sayısında İstanbul 2 bin 126 ile ilk sırayı aldı. İstanbul'u sırasıyla bin 539 kişi ile İzmir ve bin 208 ile Antalya takip etti. Borç yüzünden tutuklusu olmayan tek il ise Şırnak oldu. 3'te

-------------

Gözler dövizde

Bir yandan nakit parası krizi sürerken, diğer yandan ise bir şekilde parası olan dövize yönelmeye başladı. Gazetemize konuşan kuyumcu Cem Şahin, "Dövizde bu aralar hareketlenme var. Vatandaş dövize yöneldi. Ama piyasadaki dalgalanmalar insanları tedirgin ediyor. Dövize yönelen vatandaşlarda da tabi ki çekingen bir bekleyiş var" dedi. 

Bu haber toplam 258 defa okundu.