Uzman mısın müdür müsün!12 Aralık 2017, Salı

Sözde Ada Treni mevcut gar binasına gelmesi için düzenlenen basın toplantısı bir anda siyasi bir boyut kazandı. Büyükşehir Belediyesi ile milletvekilini sert bir dille eleştiren gar müdürü, bununla da kalmayıp gar arazisine 640 milyon fiyat biçti.

MÜDÜR KESTİRİP ATTI

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) İstanbul 1 Nolu Şubesi, Ada Treni'nin 'Adapazarı Garı'na gelmesi için paydaşları ve basın mensuplarıyla geçen Cumartesi günü bir araya geldi. Asıl amacı Ada Treni'nin Mithatpaşa İstasyonu yerine Adapazarı Garı'na gelmesi olan toplantı, Adapazarı Gar Müdürü Hüsamettin Töre'nin sözleriyle amacının dışına çıktı. Töre'nin hedefinde AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün ile Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu vardı.

BAKAN GİBİ KONUŞTU

Yeni garı Mithatpaşa'ya yapma ihtimalini değerlendiren Üstün ile Toçoğlu'nu eleştiren Töre, "Mithatpaşa'ya gar olmaz" dedi. Töre, "Karasu Demiryolu Projesi Sakarya'nın gündeminde, biliyorsunuz. 15 senedir yapılamıyor. Neden yapılamıyor! Yeterli kaynak bulamıyorlar. Belli bir miktarda para çıktı. Müteahhide verdik. Biraz bir şeyler yaptı. Para bitti, çekti, gitti. Öyle değil mi? 640 milyon TL'lik gar sahasını ben niye bedava vereyim?" diyerek gar arazisinin toplam fiyatını biçti.

EMLAK UZMANI GİBİ

Emlak uzmanı gibi gar arazisine fiyat biçen Töre, "640 milyon TL'lik gar sahasını ben niye bedava vereyim! Niye fuar alanı olmasına izin vereyim? Çıkarırım ihaleye, satarım. Karasu Demiryolunu o parayla Bartın'a kadar yaparım" diye konuştu. Töre, Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin geleceği göremediğine vurgu yaptı. Başından sonuna kadar muhalefet partisinin sözcüsü gibi Büyükşehir Belediyesi ile milletvekilini eleştiren Gar Müdürü Töre'nin bu sözleri ise tepkiye neden oldu.

657 DEVLET MEMURU

Sakarya'nın geneline hakim emlak uzmanı gibi gar arazine 640 milyon bedel biçen Töre'nin bu bedeli hangi kıstaslarla biçtiği, kriterlerinin ne olduğu ise kentte merak konusu oldu. Bir başka merak konusu ise kendisi gibi 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi olanların bırakın halkın seçtiklerini eleştirmeyi, başında bulundukları kurumlar hakkında teknik bilgi bile veremez iken Töre'nin seçilmişleri böylesine sert bir dille eleştirmesi, gücünü ve cesaretini kimden aldığı oldu.

Hüseyin Cumalı 

-----------------

Gözler valide

Ada Treni üzerinden AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün ile Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'nu sert bir dille eleştiren, gar arazisine 640 milyon değer biçen Adapazarı Gar Müdürü Hüsamettin Töre'nin bu hareketleri tepki çekti.

İHLAL VAR MI!

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na bağlı birisinin halkın oylarıyla seçilenleri bu kadar rahat eleştirmesi ve kimsenin buna ses çıkartmaması 'Devlet' geleneğinin sorgulanmasına neden oldu. Öte yandan 657 sayılı kanunun ihlal edildiğini savunanlar Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu'nun bu konuda işlem yapım yapmayacağı merak ediyor.

Bu haber toplam 126662 defa okundu.