Uzun, ince yol...25 Ocak 2021, Pazartesi

Uzun zamandır bir fiyat istikrarından bahsediyoruz. Bıst’in rekorlar kırması, dolar ve altındaki düşüş..

Bir ülkenin borsası yükseliyor ise yerel ticaret hacmi artıyor demektir, ama tabi ki her zaman söylediğimiz gibi yabancı yatırımcı Türk şirketlerine yatırım yapıyor mu ?

Bunun cevabını şöyle verebiliriz, her hafta açıklanan yabancı girişi verileri pozitif yönde fakat yatırımcılar kısa vadeli olarak girip çıkıyorlar. Genele baktığımız zaman ise takaslar %70 lerden %49 lara gerilemiş durumda.

Biz ne zaman bir bakışta güvenli yatırım yapılabilir bir ülke haline gelirsek göreceğiz ki enflasyon, döviz, faiz, nerelere gelecek..

Bence çaresi de basit, güven ortamı diyorum ve haftanın fiyatlarına geçiyorum.

Bıst100: Borsaya bir düzeltme geleceğini söyledik geçen haftalarda. Endeks artık patinaj çekmeye başladı.

Cuma günü S&P nin Türkiye kredi notunu “durağan” olarak sabit bırakması da satış baskısını hızlandırabilir. Burada bakacağımız seviye 1546. Haftanın ilk işlem günü (pazartesi) eğer 1546 üzerinde kalamazsak sert bir düşüş yaşanabilir, temkinli olunmalı. Altına geçmediğimiz sürece yükseliş devam eder.

Dolar: Geçtiğimiz hafta merkez bankası faiz artırımını piyasa beklentisi “nötr” olarak bıraktı, kararla beraber 7,50 den 7,34 lere çekilme oldu. Takip edeceğimiz seviyeler 7,32 ve 7,55 arası gidip gelecektir. Olası bir kırılımda yön tarafında hızlanır.

Gram Altın: Altın tarafında 431 terazi görevinde, altına geçilirse 421 hatta 407’ler görülebilir. Altın yeniden yükselişe geçti diyebilmemiz için 458 üzeri kapanışlar yapması gerekir.

Herkese bol bereketli mutlu bir hafta diliyorum..

Yasal Uyarı: SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.