Sakarya merkez bize gelecek herkes6 Ocak 2018, Cumartesi

Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, 6 ilin otopsilerinin Sakarya'da yapılacağını söyledi. Yine 6 ilin davalarının görüleceği Bölge Mahkemesi'nin 6 ay içinde hizmete gireceğini dile getiren Dursun, yeni adliye binasıyla ilgili taslak projenin hızla hazırlandığını kaydetti.

CEZAEVİ TAM GAZ

Ferizli'de devam eden cezaevi kampüsünün 2019 yılının sonuna doğru açılacağını belirten Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, "Bu kampüste iki kapalı cezaevi, bir açık cezaevi ve sosyal tesisler yapılacak. Yaklaşık 550 dönüm üzerine yapılan bu cezaevi 2019 yılının sonuna doğru hizmete girmesi bekleniyor. Cezaevi inşaatını yakından takip ediyoruz" diye konuştu.

BÖLGE MAHKEMESİ

Mithatpaşa Mahallesi'nde yapılan ve bir türlü hizmete girmeyen Bölge Adliyesi ile ilgili de konuşan Dursun,"Bölge Adliyesi ile ilgili olarak bakanlığımız ve Hakimler ve Savcılar Kurulumuz ile irtibat halindeyiz. Bize söylenen bu yılın ilk 6 ayında açılacağı düşünülüyor. Şuanda gündemde Sakarya, Kayseri ve Konya var ama önceliği Sakarya alıyor" dedi.

YENİ ADLİYE BİNASI

Sakarya'da açılacak olan Bölge Adliyesi'nin İstanbul'un yükünü alacağını anımsatan Dursun, " 6 ilin davaları burada çözümlenecek. Bu da Sakarya'ya katma değer getirecek" dedi. Sakarya Valilik Kampüsü içinde bulunan Sakarya Adliye Binası yerine Valilik Kampüsü yanındaki 37 dölüm arazi üzerine yapılması planlanan yeni adliye binasıyla ilgili konuşan Dursun, çalışmaların hızlandığını söyledi.

37 DÖNÜM ARAZİ

Başsavcı Lütfi Dursun, "Sakarya Valiliği yanında 37 dölüm arazisi üzerine yapılması planlanan yeni adliye binasıyla ilgili Belediye Meclislerinden bütün kararlar geçerek kesinleşti. Bakanlığımız ile görüşerek gerekli toplantılarımızı yaptık. Şuanda taslak projesi çiziliyor. Bu yıl muhtemelen bu proje işi biter, önümüzdeki yılda yatırıma alınır diye düşünüyoruz" diye konuştu.

OTOPSİ MERKEZİ

Sakarya'da Adli Tıp Şube Müdürlüğü olması için çalışmaların sürdüğünü söylen Dursun, bu çalışmaların tamamlanmasının ardından civar 6 ilin otopsilerinin Sakarya'da yapılacağını belirtti. Dursun, " Geçen yıl 5 Eylül'den itibaren adli olaylarla ilgili otopsileri burada yapmaya başladık. Yaklaşık 60 tane cenaze İstanbul'a gitmedi ve otopsiler burada oldu" dedi.

2 BİNADA ÇALIŞMA

İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndaki yoğunluk nedeniyle cenaze yakınlarına 2'nci acıyı yaşadığını belirten Dursun;" Adli Tıp Şube Müdürlüğü olması içinde çalışmalarımız devam ediyor. Bunun için 2 bina belediye tarafından bize tahsis edildi. O binaların tadilatına yakında başlıyoruz. Bu yıl içerisinde faaliyete geçirmeyi düşünüyoruz. Uzman sayısı da artacak" diye konuştu.

 

------------------------

Kadın Açık Cezaevi 1.5 aya hizmete giriyor

Sakarya Radyo, Televizyon ve İnternet Yayıncıları Derneği (RATED) toplantısında konuşan Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, Hendek'te yapımına başlanan Kadın Açık Cezaevi'nin 1.5 içinde hizmete gireceğini söyledi. Dursun, " Bin 500 kişilik Kadın Açık Cezaevi Marmara Bölgesi'ne hitap edecek" dedi.

Cezaevi için 50 infaz koruma memuru alımı için sınavların yapıldığını belirten Dursun," Şuanda bayan 50 personel alınıyor. Sınavlar yapılıyor. Bunları İstanbul Bakırköy'deki komisyon alıyor. İlk etapta 600 kişi alacağız. Sonra bu sayı bin 500'e kadar çıkabilir" dedi. 

Bu haber toplam 2936 defa okundu.