Meclis kamu yararı kararı için toplandı 8 Ocak 2018, Pazartesi

59 MADDE GÖRÜŞÜLDÜ

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Mecliste 4 ilave gündem maddesi ile birlikte 59 madde görüşülerek karara bağlandı.

FABRİKA GENİŞLEYECEK

Toplantının hiç kuşkusuz en önemli maddesi ise 45. madde oldu.  İlgili maddeye göre, Bekirpaşa’da kurulu bulunan Türk Traktör Fabrikası’nın hemen yanında 2411 nolu ada ve bitişiğindeki 33 parseli bünyesine katarak Araştırma – Geliştirme (ARGE) merkezi kuracak. Bu sayede Sakarya’daki istihdamı daha da büyütecek olan fabrika, Sakarya’dan teknoloji hamlesini başlatmış olacak. Tüm bunlardan önce konu Sanayi Bakanlığı, ardından ise Tarım Bakanlığı’nda görüşüldükten sonra Toprak Kurulu’na gidecek.  

İMARA AÇILACAK

45. Maddede yer alan Erenler Belediyesi Bekirpaşa Köyiçi Mahallesi’ndeki 126 dönümlük alan hakkında ilgili kurumdan ‘Kamu Yararı Kararı’ alınmasına ilişkin yazı kabul edildi. MHP’li Erkal Etçioğlu’nun alanın neresi olduğunu sorması üzerine konuşan Başkan Toçoğlu, “ Burası Türk Traktör’ün bulunduğu alan. İmara açılacağı için toprak kurulu kamu yararı var mı yok mu diye şart koşabiliyor. Sanayi Bakanlığına yazacağız onlar kamu yararı vardır derse sonra Tarım Bakanlığına yazacağız” dedi. 6’da

KUDÜS CADDESİ

Toplantıda gündemin diğer konuları da ele alındı. Başkan Toçoğlu, “Eski Yenicamii Bulvarı üzerinde Engelsiz Yaşam Merkezi’ni inşa ettik. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın buranın işletme hususunda bir talebi oldu. İnşallah yeni merkezimiz engelli kardeşlerimizin ve ailelerinin yaşamlarına kolaylık getirecek. Ali Necdet Güven Caddesi’nin ismini de Kudüs Caddesi olarak değiştirdik. Hassasiyetlerinizden dolayı hepinize şükranlarımı sunuyorum” dedi.

KOMİSYON SEÇİMLERİ

Ocak Ayı Meclis Toplantısı’nda; 1 ve 25. maddeler İmar ve Bayındırlık Komisyonu’ndan, 26. madde ise Hukuk Komisyonu’ndan geldiği şekliyle oy birliğiyle kabul edildi. 27 ile 44. maddeler İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na oy birliğiyle havale edildi. 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52 ve 53. maddeler oy birliğiyle kabul edildi. MHP’den istifa eden iki meclis üyesinin yerine Tarım Komisyonuna Hacı Rüstem Pirimoğlu, Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonuna İlhan Filiz getirildi. 55. madde kapsamında denetim komisyonu teşekkülüne Turan İmamoğlu, Mahmut Nedim Alkan, Abdurrahim Atmaca, Enver Çelik ve Murat Öz seçildi. 56, 57, 58 ve 59. maddeler oy birliğiyle İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi. MHP’li meclis üyesi Sebati Koçsar’ın istifasının ardından Geyve AK Parti Meclis Üyesi Zeki Güneri Büyükşehir Meclis Üyesi oldu.

Bu haber toplam 348 defa okundu.