Davalar yılsonuna kadar bitecek! 11 Ocak 2018, Perşembe

ŞAŞMAZ ADALET

Başbakan Yıldırım, Beştepe Millet ve Kongre Merkezinde düzenlenen Adalet Şurası'nda konuştu. Adaletin, dünyada düzenin ve aynı zamanda devletlerin temel direği olduğuna dikkat çeken Yıldırım, "İnsan ve toplum hayatında en yüce erdem ve en büyük fazilettir. Kamu vicdanı en şaşmaz adalet terazisidir. Bizim işimiz de kamu adına devlet ile toplum ilişkileri düzenlemek, bireyin ve toplumun hukukunu korumaktır. Sınırlarını akıl, duygu ve vicdanın çizdiği siyasal hayatımız, tarih boyunca adaletle genişlemiştir. Tarih boyunca adalet, inancımızın, kültürümüzün ve devlet hayatımızın en temel unsuru olmuştur. Devlet ve toplum düzenini adaletten başka ayakta tutacak bir güç mevcut değildir. Siyasal sistemler, farklı fikir ve teoriler hep olmuştur. Bu süreçlerde değişmeyen ve eskimeyen adalettir" diye konuştu.

SAKARYA’YA İSTİNAF MAHKEMESİ

Yıldırım, son 15 yıl içerisinde birçok düzenleme yaptıklarını vurgulayarak, "Hukuk ve yargı sistemini, insana hizmet eden bir araç olarak işler hale getirmek için birçok reform yapıldı. Zamana yenilen mevzuat hükümleri tamamen gözden geçirildi ve birçok temel kanun yenilendi. Yargı bağımsızlığını, tarafsızlığını anayasal teminatla güçlendirdik. Kamu denetçiliği ile idarenin demokratik denetimini de sağladık. Son olarak OHAL İtiraz Komisyonu ile OHAL dönemi işlemlerine idari ve yargısal denetime açtık. Ağır iş yükü altındaki mahkemelerin yükünü azaltacak adımları da ihmal etmedik. İstinaf yargısı ile iki dereceli yargılamadan üç dereceli yargılamaya geçtik. Adli yargıda halen 9 merkezde faaliyet gösteren istinaf mahkemelerinin sayısını arttıracağız, 15’e çıkartacağız. Diyarbakır, Kayseri, Konya, Sakarya, Trabzon, Van istinaf mahkemeleri önümüzdeki dönemde faaliyete geçecek.

ÖRGÜTSEL YAPI

Hukuku, adaleti sağlamanın imkanı olmaktan çıkartıp, örgütsel bir yapının aracı haline dönüştürmek isteyenlerin hukuk sistemine büyük zararlar verdiklerini söyleyen Yıldırım, şunları söyledi:
"15 Temmuz darbe girişiminin asil failleri olmak üzere suçlular hak ettiği cezayı mutlaka görecektir. Birincisi; darbe teşebbüsü ile doğrudan ilgili olanlar. Bunlar kesin hüküm yolunda süratle ilerlemektedir. Ümit ediyorum ki bu yılsonuna kadar darbeye bizatihi karışanların görüldüğü bütün davalar sonuçlanmış olacaktır.” /İHA

Bu haber toplam 223 defa okundu.