Finansal yatırımlar15 Şubat 2021, Pazartesi

Finansal Yatırım, finansal enstrümanları kullanarak eldeki tasarrufları yatırım araçları ile değerlendirme yoludur. Dolayısıyla Finansal Yatırımcı yatırım ürünlerinin değer değişimlerinden kâr elde etmeye çalışır. Burada esas olan hedef tasarruf olan sermayeyi arttırmaktır.

Tabi burada yatırımcı, finansal yatırım yaparken önce bazı yatırım kararları alması gerekmektedir. Örneğin hangi vadede bir yatırım yapacağım, ne kadar risk alacağım, hangi yatırım araçlarını ve finansal enstrümanlarını kullanacağım gibi soruları cevaplaması gerekmektedir. Her yatırımcı kendisine göre strateji belirlemelidir. Bu noktada yatırımcının kendisini iyi tanıması yani profilini iyi bir biçimde belirlemesi gerekmektedir.

Ve söylemeden geçemeyeceğim yatırım körü körüne yapılamaz, özellikle finans piyasalarında ciddi zararlar doğurur. Bilgi,  tecrübe ve disiplin ile yapılan her iş başarıya açıktır... Diyorum ve haftalık yoruma geçiyorum.

Bıst100: Borsamızda şuan bir yatay bant piyasası hakim 1524 ve 1555 seviyelerinde dalgalanıyoruz. Yön olarak hangi tarafa kırılım yapacağımız önemli. Brent petrolun yukarı yönlü atak yapması bu kırılımın yukarıya olacağını bir tık gösteriyor diyebiliriz.

Dolar: Haftalar öncesine bakarsanız 7,35 altında çok sert bir düşüş görürüz demiştik, şuan 7 seviyesi altına sarkmamaya çalışıyoruz fakat halâ düşüş trendindeyiz, 7,15 geçilemedikçe düşüş devam eder.

Gram Altın: Altın dolara göre her zaman daha güçlüdür, bunun sebebi ons değerinin olması. Altında 420-400 arası alım yeri olabilir demiştik ve bu seviyelere geldik. Tekniğe baktığımız zaman 400 altı hareketler sertleşebilir.

Herkese bol bereketli mutlu bir hafta diliyorum..

Yasal Uyarı: SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.