Erzurum parça kopardı Sakarya bekliyor! 11 Şubat 2018, Pazar

Milli otomobil üretimi için birçok şehir yarış içine girmişken, dün Erzurum’dan haber geldi. Şehirde faaliyet gösteren bir şirket milli otonun şarj ünitelerini üretecek. Her geçen gün sanayinin geliştiği Sakarya’ya beklenen müjde ne zaman gelecek? 

ŞARJ ÜNİTELERİ

Türkiye’nin önemli gündem maddelerinden olan milli otomobilin nerede üretileceği konusu merak edilirken, otomobilin şarj ünitelerinin hangi şehirde üretileceği belli oldu. AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, yerli otomobile takılacak şarj ünitelerinin Erzurum'da üretileceğini açıkladı. Ilıcalı’nın yapılan açıklama Sakarya’da yankı uyandırdı.

VEKİLLERİ AÇIKLADI 

AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı konu hakkında yaptığı açıklamada “Bu proje kapsamında en az 100 kişinin istihdam edilecek. 20-30 milyon liralık bir yatırım olacak. 100 kişinin istihdam edeceği yerli otomobilin bir parçası olan şarj üniteleri Erzurum'da üretilecek. Erzurum'a hayırlı uğurlu olsun" dedi.

DAHA FAZLA GAYRET

Erzurum’un bu çıkışının ardından gözler şimdi Sakarya’ya çevrildi. Milli otomobil konusunda en fazla çabayı gösteren Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nın bu mücadelesinin ne kadar yeterli olduğu tartışılırken, kulislerde ise milletvekillerinin daha fazla çaba sarfetmesi gerektiği konuşuluyor.

ETKİLİ OLAMIYORUZ

Milli otonun şarj ünitelerini yapacak olan Erzulumlu şirket; Busbar sistemleri, Taşıma Sistemleri, Pano Sistemleri, Elektrikli Araç Şarj istasyonları, Kablo Kanal Sistemleri, Topraklama sistemleri, Döşeme Altı Sistemleri gibi üretimleri gerçekleştiriyor. İlimizdeki fabrikalarda ise sadece elektrik aksamları değil, aktarma organları ve motor üniteleri yapabiliyorken, Sakarya neden yerli oto konusunda etkili olamıyor?  

Bu haber toplam 427 defa okundu.