80 milyon tek yürek olduk12 Şubat 2018, Pazartesi

ŞİFA NİYETİNE

Taraklılı vatandaşlar, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye’nin Afrin bölgesinde sürdürülen Zeytin Dalı Harekâtında görev yapan Mehmetçiğe destek olmak amacıyla Uğut tatlısı hazırlıyor.  Taraklı yöresine ait olan Uğut tatlısını, Mehmetçiklere hazırlamak için bütün köylüler seferber oldular. Kazanların başında nöbetleşe Uğut tatlısını hazırlayan7’den 70’e kadınlı erkekli köylüler dualar eşliğinde,24 saat kazan başında Uğut tatlısını hazırlıyorlar. Mehmetçiklere Uğut tatlısı yapan vatandaşlar, “Bizler köylü olarak hep birlikte kadını erkeği bir araya gelerek Mehmetçiğe şifalı organik Uğut tatlısı yapıyoruz. Kazanlarda kaynattığımız Uğut tatlısını 24 saat karıştırarak yapıyoruz. Suriye Afrin bölgesinde görev yapan Mehmetçiklerimize şifa niyetine göndereceğiz” dedi.

BESLEYİCİ TATLI

Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman şu ifadelerde bulundu, “Bizler ilçe ileri gelenleri Kaymakam, Garnizon Komutanı buradalar. Belediye öncülüğünde bütün Yeniköy halkının katılımıyla, bütün Türk cumhuriyetinde önemli bir yer tutan bizim bölgemizde adı Uğut olan, besleyici bu tatlımızı hazırlayıp Kızılay aracılı ile Afrinde görev yapan askerlerimize dualarımızla birlikte ulaştıracağız. Dualarımızla iyi niyet temennilerimizle Afrin’deki askerlerimize göndereceğiz. Allah bizim dualarımızla orada görev yapan Mehmetçiklerimizi bütün tehlikelerden korusun.”

FETİH SURESİ

Taraklı Kaymakamı Cihat Koç, “Şu anda Afrin’de terör örgütüyle mücadele eden askerlerimiz için 80 milyon tek yürek olduk. Her beş vakitte fetih sureleriyle dualarımızla askerlerimize destek olmaya gayret ediyoruz. Ancak yurdun her yerinde sadece dualarımız yetmiyor. Halkımız, askerlerimize nasıl destek olabiliriz noktasında bir arayış var. Burada bizim etkinliğimizde Taraklı için bir tezamülü, şifalı Uğut tatlımızla askerlerimizin ağızlarında hoş bir tat bırakmak. Uğut’umuzla ve Dualarımızı, umudumuzu da onlara göndermek istedik. Böyle bir etkinlik yaptık. Sağ olasın kadınlarımız, beylerimiz, muhtarlarımız ve bütün Taraklı halkının yüreğinden gelen bir sevgi yüreğinden gelen bir emek var burada 24 saatlik sonucunda elde edilen bu tatlıyı askerlerimize gönderip onların yanında olduğumuzu bütün dünyaya ilan etmek istiyoruz” diye belirtti.

UĞUT TATLISI NEDİR?

Şifa kaynağı olan, buğday ve sudan yapılan Uğut, şekersiz bir tatlı türüdür. Hiçbir tatlandırıcı kullanılmadan yapılır, tadını ve lezzetini kendi kıvamından alır. Yapılması 24 saat gibi uzun sürdüğü ve yorucu olduğu için sadece özel günlerde yapılır. Taraklı Müftüsü de kazanlarda kaynayan şifalı Uğut için dualar yaptırdı.  

Bu haber toplam 254 defa okundu.