Müsilaj (Deniz Salyası) 14 Haziran 2021, Pazartesi

Denizlerimizde müsilaj (Deniz salyası) sorunu aslında yıllardır var olan bir sıkıntı. Dönem dönem cereyan eden bu sıkıntı, bu sefer büyük dalga halinde geldi. 2007’de yapılan uyarılar pek dikkate alınmamış hatta denizlerden örnek almaya bile gerek yok denilmişti.

Şimdi ise manzara çok daha farklı..Sorun çok büyük olduğu için Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında bir toplantı yapıldı ve çeşitli kararlar alındı.

Sadece İstanbul ve kıyılarını tehdit etmekle kalmayan deniz salyası, Ege ve Karadeniz kıyılarına da bulaşmış durumda. Deniz yüzenini etki etmekle kalmayan bu sorun, deniz dibindeki canlı popülasyonuna da zarar veriyor oksijen oluşumunu engelliyor.

Peki müsilaj neden oluşur, kaynağı nedir? İsterseniz buna biraz göz atalım…

 

Müsilaj, biyolojik ve kimyasal birçok koşulun bir araya gelmesiyle oluşan, fitoplankton olarak adlandırılan bitkisel canlıların aşırı çoğalması, deniz sıcaklığının yükselmesi ve buna bağlı olarak bakteriyel aktivitelerin artmasıyla oluşan sümüksü, yapışkan bir yapı.

Müsilajın oluşabilmesi için mevsim sıcaklıkları, akıntı, tuz seviyesi, kirlilik vb. birçok farklı etken var. Yani hem doğal bir süreç, hem de insan kaynaklı kirlilik diyebiliriz…

Müsilaj oluşumunun üç ana sebebi var:

-Bunlardan ilki Marmara Deniz'inde bir süredir sıcaklığın normalde olması gerekenden 2-3 derece yüksek olması.

-İkincisi azot-fosfor gibi organizmaları besleyen maddelere ihtiyaç var. Bunlarda denize verilen atıklardan yoğun şekilde sağlanıyor. Marmara'da büyük bir azot-fosfor yükü var.

-Üçüncüsü ise iklim değişikliğine de bağlık olarak denizde yaşanan durgunluk.

Bakanlık işin üzerinde durmakla birlikte bu sorun bundan sonra daha fazla ciddiye alınmalı ve kirliliğe neden olan kişi yada kurumlar konusunda etkili önlemler alınmalı. Üç tarafımız denizlerle çevrili fakat yeterince faydalanamıyoruz; bari denizlerimizi temiz tutalım….