Okulu görmeden 1. Sınıfı bitirdiler19 Haziran 2021, Cumartesi

Pandemi tüm hayatımızı alt üst ettiği gibi yaşamımızı hiçbir şekilde hayal dahi edemediğimiz bambaşka bir yaşam tarzı geldi ve bizi yönlendirerek bu günlere getirdi. Öyle  ya hatırlayın değerli okuyucularım 2020 Mart ayımda ortaya çıkan bu koronavirüs illetinden önce yaşamımızın gidişatını yada yapacağımız işlerimizi sadece biz kendimiz belirliyorduk.

Ne zaman bu kornavirüs belasına uğradık işte yaşamımız tamamen değişti. Bizim yerimize koronaviürs önlemleri sonucu başkaları karar vermeye başladı. Başkaları derken yanlış anlaşılmasın o kararları verende bizleri yöneten kişiler. Bu kararlarda zaman zaman bizim canımızı çok sıkan durumlar oldu ama ne derseniz deyin bu gün artık kısmende olsa rahatlamışsak o kararların sıkı bir şekilde uygulanması sayesinde oldu.

Bu arada her zaman hatırlattığım gibi köşe yazarlığımın yanı sıra ben okul öncesi  ve ana okulu öğretmeniyim. Benim sıkıntım ve üzüntüm iki yönlü hem kendi yaşamım hem de çocuklarımızın yaşamı benim birinci önceliğim. Kendi yaşamım derken o zaten normal hayat. Ancak çocuklarımız derken biraz üzerinde durmak istiyorum.

Pandemi dönemimde okullar kapanınca olan çocuklarımıza oldu. Düşünüyorum da geçen sezon ikinci yarı bu sezonda tüm olarak okullara gidemediler. Hadi ana okulu, ilk ve orta öğretimi  bir kenara koyalım. Lise öğrencileri tam bir boşluğa düştüler. Bakınız sekizinci sınıfı bitirip artık liseli olan çocuğumuz 2020-2021 öğretim yılında okulunu ve sınıfını dahi göremeden 1. sınıfı bitirdi. Bu konuda çok sayıda lise öğrencisi ve velileri ile görüştüm. Çocuklarımıza sorduğum ders sorularından bir çoğuna cevap alamadı. Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk beyefendi ve ekibi o kadar güzel ve etkili çalışmalar yaptılar ki  televizyondan yayınlanan EBA programı sayesinde çocuklarımız hiç olmazsa yüzde oranı düşükte olsa derslerine yabancı kalmadılar.

Bu yeterli oldu mu derseniz bende olmadı derim, ama hiç olmama yerine iyi oldu diye ilave edebilirim. Değerli okuyucularım Allah bir daha böylesine dertler vermesin ve bizlerde bu konuda çok dikkatli olalım. Aşılarımızı mutlaka zamanında ve tereddüt etmeden yaptıralım, diğer koruma önlemlerini en üst düzeyde alalım ve bu koronavirüs belasından mutlaka kurtulalım, zaten çoğu gitti azı kaldı. Allah hepimize yardım etsin, bu konuda çalışmaları devam eden tüm yöneticilerimize kuvvet versin diyorum.

Efendim geçen yazımın sonunda  basın mensubuyum diyerek ortalıkta dolaşan bazı sahte kişilerden bahsetmiştim ve Valiliği göreve çağırmıştım. Valilik ten bu konuda her hangi çalışma yapılıyor mu bilmiyorum ama meslektaşlarımdan çok olumlu tepkiler aldım. Bu konu üzerinde hassasiyetle durmak lazım diyerek görüş bildirdiler. O yazımda dediğim gibi siyah ile beyaz birbirinden ayrılmalıdır diye ısrarım sürüyor ve konun peşinde olduğumu açıkça belirtiyorum. (g.ayhan7171@gmail.com) 19.06.2021