Beyaz Lahana 25 Haziran 2021, Cuma

''Fırında makarnalı beyaz lahana yemeği'' bu yemeğe verilen orijinal isim bu, lakin itiraf etmeliyim ki aklımdan "daha bir afili adı olmalı" diye geçmedi değil. Dolması, kavurması, etlisi etsizi, salatası, turşusu; beyaz lahananın sofrada sessiz hakimiyeti var gibi.  Alttaki tarif oldukça eski bir yemek kitabından alıntı. Değiştirdiğim tek şey üstünde kullandığım beşamel sos. Orijinalindeki sos malzemesini de altta belirttim. Avrupa'da peynirli, yumurtalı fırınlanmış yemekler, doğuya gittikçe kavurma, etli kapama olarak tercih ediliyor. Damak zevki tartışılmaz. Bu yemeğe gelince; lezzetli, farklı, denemeye değer. İster ana yemek, ister ara sıcak veya soğuk.  İster köfte, ister hindi tandır yanına yakışır. Yine de damak zevki tartışılmaz. Keyif, sahibine özeldir

 

Malzemeler

Beşamel Sos İçin:

1 yemek kaşığı tereyağı

1,5 yemek kaşığı un

1,5 su bardağı süt

1 çay kaşığı tuz

1/2 çay kaşığı karabiber

100 gram rendelenmiş kaşar peyniri(üzerine serpmek için)

Lahanalı Taban İçin:

1-1,5 kilogram beyaz lahana

200 gram makarna

1 çay kaşığı karabiber

1,5 çay kaşığı tuz

3/4 su bardağı rendelenmiş peynir(rendelenmiş pizza peyniri veya yağlı beyaz peynir)

2 yemek kaşığı zeytinyağı

Pişirme Önerisi

Bu yemeğin orijinal tarifinde beşamel sos yerine bir bardak süt veya yoğurt ile çırpılmış 3 adet yumurta kullanılmıştır.

Nasıl Yapılır?

Lahanalı Taban:

Lahananın üst yaprakları çıkarılır ve daha kolay doğranması için dilimlenir. Her parça ince ince kıyıldıktan sonra derin bir kaba alınıp tuzlanır ve iyice ovuşturulur. Zeytinyağı eklenmiş tencereye alınır, karabiber serpiştirip yumuşayana kadar kavrulur. Diğer yandan 200 gr makarna haşlanıp süzgece alınır. Kavrulmuş olan lahanaya makarna ve rendelenmiş peynir karıştırılıp yağlanmış fırın kabına yerleştirilir.

Beşamel Sos:

Sosun hazırlanması için un tereyağında sararmadan kavrulur ve süt eklenir, karıştırarak koyulaşması sağlanır. Ne çok fazla akışkan ne de çok koyu olmamalı. Tuz ve karabiber ile tatlandırılır ve yumurta eklenerek hızlıca karıştırılır. Fırın kabındaki makarnalı lahananın üzeri sos ile kaplayıp üstüne rendelenmiş mozarella veya herhangi eriyen beyaz peynir serpiştirilir. 220 derecede fırınlanır. Fırından almadan önce üzerine rendelenmiş kaşar peyniri ekleyerek kızarana kadar bekletilir.