Onlar eski Türkiye’yi bilmez bilemezler12 Haziran 2018, Salı

Aslında çok uzak değil. Yaklaşık 20 yıl önce eski Türkiye'de yaşanan büyük sıkıntıları yaşı gereği bilmeyen gençler, yeni Türkiye'nin nasıl bu günlere geldiğini yine yaşları gereği pek bilmez. Bu yıl ilk kez oy kullanacak olan işte o gençlere Erenler Belediyesi iftar verdi. İftarda konuşan Başkan Cavit Öztürk," Eski Türkiye geride kaldı. Artık yeni Türkiye var ve bu Türkiye'nin gerçek sahipleri sizlersiniz. 24 Haziran'da sizlerden ülkenize sahip çıkmanızı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a güçlük destek vermenizi bekliyorum" dedi.

1-) İLAÇ KUYRUKLARI

Onlar bilmez, bilemez. Çünkü onların yaşları yetmez. Şimdi onlar ister özel, ister devlet hastanesine gidiyor. Muayene oluyor ve ilaçlarını aynı gün istediği eczaneden alıyor. Şimdi bu gence babasının veya annesinin bir kutu ilaç için gece yarısı saat 03.00'te kuyruğa girdiğine inandırabilir misiniz! İnanmaz. Değin kii, "SSK'dan ilaç almak için insanlar gece yarısı saat 03.00'te kuyruğa girerdi. Ancak öğlene doğru ilaçlarını alırlardı" deyin. O günleri anlatan. Anlamazlar kii çünkü görmediler, o günleri yaşamadılar kii...

2-) SUSUZ KALAN ŞEHİR

O gençlere, "Ailende dahil insanlar bazen bir kutu ilaç için iki gün kuyrukta beklerdir" diye anlatın. O gençler muhtemelen 'Abartmayın. Altı üstü bir kutu ilaç, şimdi gitsem üç  kutu alırım" derler. normaldir öyle demeleri, normal... Onlar bilmez, bilemez. Çünkü onların yaşları yetmez. Aynı gençler ninesinin, annesinin, ailesinin, Sakarya'nın ayda 2-3 kez susuz kaldığını da bilemez. Nereden bilsinler!

3-) KALP İÇİN SATILAN EVLER

Kirlilik sorunu en aza indirilmiş Sapanca Gölü'nden çelik isale hattıyla kesintisiz suyla buluşan Sakarya'da yaşayan gençler ne bilsin! Ne bilsinler kii kanser yapan asbest boruların ayda 2-3 kez patlamasıyla koca şehrin susuz kaldığını! Bilemezler. Aynı gençler kalp ameliyatı olmak için evini, hatta iki dairesini satanların sorunlarını da bilmezler. Şimdi bir kimlik kartıyla girdikleri hastanelerde her işi olan gençler bunları bilmez.

4-) BİLMEZLER, BİLEMEZLER

Eski Türkiye'deki kuyrukları bilmezler. Anlatamazsın sınırsız ve hızlı internetle dünyayı elindeki akıllı telefonla gezen gence, eski Türkiye'deki telefonsuz köyleri... Anlamazlar. Anlamamakta haklılarda... İşte o gençlere, eski Türkiye'yi bilmeyen gençlere, bu yıl ilk kez oy kullanacak olan 18 yaşındaki gençlere Erenler Belediyesi iftar verdi. Bir zamanların Türkiye'sini Başkan Cavit Öztürk anlattı ve "Yeni Türkiye'ye sahip çıkın" dedi.

Hüseyin Cumalı

Bu haber toplam 228 defa okundu.