“Kirlilik HES kaynaklı olabilir”11 Temmuz 2018, Çarşamba

OSB ARITMASI ÇÖKTÜ

Çevre Şehircilik İl Müdürü Korkmaz, nehrin arıtma arızası sebebiyle siyaha büründüğünü ve bu sorunun 15 gün içinde çözümleneceğini belirterek; “3. OSB'nin arıtmasında arıza oluşmuş ve sistem çökmüş. Ancak OSB yönetimi duruma el koyarak, arıtmayı tekrar devreye aldı.  Arıtma şuan çalışıyor.  O bölgede tekstilci çok. Kumaş boyama tesisleri var.  O nedenle su siyah akıyor.  10-15 gün içinde arıtmadaki tüm sorun giderileceği bildirildi.

NUMUNELER ALINDI

Korkmaz, ölümlerin çalışmalarda nehre karışan kumlu su sebebiyle yaşanmış olabileceğini ileri sürerek; “Bölgede yapılan tüm çalışmalardan sonra nehre kumlu su aktı. Balık ölümlerinin bundan olabileceği ihtimali var.  Kesin sonuç tahlillerden sonra belli olacak. HES'le alakalı numune alındı analize gönderildi. Biz 3. OSB'nin arıtmasından da numune aldık, analize gönderdik. Buradaki fabrikalardan da numune aldık” dedi.

ÖLÜMLER OSB KAYNAKLI DEĞİL

Analiz sonuçlarının 10 güne kadar belli olacağını da ileri süren Korkmaz, “Sonuçlara göre işlem yapacağız. Yani balık ölümleri 3. OSB'deki arızadan dolayı değil, şu an için görünen bu. Bununla ilgili net cevabı analizlerin sonuçları verecek" şeklinde konuştu.

 

Bu haber toplam 178 defa okundu.