Başvurular sürüyor gözler temayülde 6 Kasım 2018, Salı

BASIN TOPLANTISI

AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, 2019 Mahalli İdareler Seçimleri aday adaylığı sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Yavuz, belediye başkanlıkları için müracaatların 12 Kasım 2018 Pazartesi günü saat 19.00'a kadar devam edeceğini, il genel ve belediye meclis üyelikleri için 3 Aralık 2018 Pazartesi saat 19.00'a kadar başvuruların alınacağını bildirdi.

3 DÖNEM KURALI

Yavuz, biri büyükşehir, biri il, 59'u ilçe ve 18'i belde belediye başkanı olmak üzere mevcut başkanların 79'unun üç dönem kuralına takıldığını belirterek şöyle devam etti: Kural bu yasağın devam etmesidir ancak MKYK gerek gördüğünde elbette bunu esnetme hakkına sahiptir ama biz bu kural mümkün olduğu ölçüde uygulansın istemekteyiz."

TEMAYÜL 18 KASIM'DA

Yavuz, milletvekillerinin milletvekilliğinden istifa etmeden müracaatta bulunabileceklerini aktardı. Temayül yoklamasının tarihine ilişkin bir soruya ise Yavuz, "18 Kasım günü yapmayı planlıyoruz. Elbette değişiklik olması mümkündür ama şu anki planlarımızda 18 Kasım olarak geçmiş bulunmaktadır. 18 Kasım Pazar günü 10.00-16.00 saatleri arasında tüm Türkiye'de aynı anda gerçekleştirmeyi planlıyoruz." dedi.

İLK BAŞVURU KAYNARCA’YA

Öte yandan Sakarya’da ilk aday adaylığı başvurusunu KASİAD Başkanı İsmail Kaymak yaptı. Başkan Kaymak, Kaynarca İlçe Teşkilatında başvuru dosyasını ilçe başkanı Murat Kefli'ye teslim etti. Kaymak, "Aday adaylığı sürecinde müracaatımızı yapmış bulunuyoruz. Hali hazırda Kaynarca'mızın hak ekettiği yepyeni ve önemli projelerimiz var” dedi.  

 

 

Bu haber toplam 267 defa okundu.