Yemezler Tom Amca13 Haziran 2019, Perşembe

Dünya fındık üretiminde söz sahibi olan Türkiye'de bu yıl 815 bin ton fındık rekoltesi olduğunu 'Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi' açıkladı. Açıklanan bu rekor rakamla Türk fındık üreticisi 'aman elimde fındık kalmasın' düşüncesiyle bir an önce elindeki fındığı satacağı hesaplandı. Ama Tom amcanın evde yaptığı bu hesap bu kez çarşıda tutmadı.

 

BU YIL 815 BİN TON REKOLTE

Kısa adı INC olan Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi'nin 38'inci Kongresi Amerika'nın Florida eyaletinde geçen 26 Mayıs tarihinde yapıldı. Kongreye 52 ülkeden toplam 258 sektör temsilcisi katılırken, Türkiye'yi kongrede 140 sektör temsilcisi temsil etti. Dünya fındık rekoltesinin 1 milyon 167 bin 700 ton olarak açıklandığı kongre sonunda Türkiye fındık rekoltesi 45 bin stokla 815 bin ton olarak açıklandı. Aynı kongrede Türkiye'nin dünyanın en büyük fındık üreticisi olduğuna bir kez daha not düşüldü.

 

BU ÜRETİCİYE KUMPASTIR

Amerika'da yapılan kongre bitti ama Türkiye'deki yankılanması daha bitmedi. Türkiye'nin fındık rekoltesinin açıklandığı kongreye sektörün her kesiminden tepkiler giderek büyüyor. 

Amerika'da yapılan rekolte açıklamasının yabancı sermayenin ekmeğine yağ sürdüğüne işarete eden fındık üreticisi, "Yapılan açıklama dünya fındık sektöründe söz sahibi olan Türk fındık üreticisine yapılmak istenen kumpastır. Yabancı sermayenin Türk fındık üreticisi üzerinden daha fazla kazanması için yapılan bir algı operasyonudur" dedi.

 

REKOLTEYİ ÇOTANAK BELİRLER

İktidar başta olmak üzere Ziraat Odaları'nın fındık üreticisinin yanında olması gerektiğinin altını çizen fındık üreticileri, "Oturmuşlar Amerika'da Türkiye'deki fındık rekoltesini açıklıyorlar. Bunu yaparken yabancı sermayenin sektörden daha fazla kazanmasını hesaplıyorlar. Çünkü rekolteyi yüksek gösterip, fındık fiyatını düşürmek asıl amaçtır. 

Kimse şunu unutmasın ki Türkiye Cumhuriyeti'nde resmi fındık rekoltesi Haziran ve Temmuz ayında çotanaktan yapılan sayımdan belirlenir" dediler.

 

Hüseyin Cumalı 

Bu haber toplam 331 defa okundu.